دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 182290
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به نامزدهایی که حائز اکثریت آرا نشدند توصیه کرد که به شایعه کهنه تقلب که شایعه دشمنان انقلاب است، دامن نزنند و به رای ملت تمکین کنند. 
آیت الله سید احمد خاتمی در گفتگو با  ایرنا انتخابات را امتحان الهی برای مردم و نامزدهای ریاست جمهوری دانست و تاکید کرد: انصافا حضور پرشور مردم در انتخابات بسیار چشمگیر بود، واقعیت مطلب این است که بعد از رفراندوم همه پرسی جمهوری اسلامی و قانون اساسی این انتخابات از انتخابات کم نظیر بود.
وی تاکید کرد: این مهم ترین نماد مردمسالاری دینی است، این امتحان را بایستی همه نامزدها و هوادارانشان اعم از نامزدی که رای آورده و نامزدهایی که حائز اکثریت نشده درنظر داشته باشند. امام جمعه موقت تهران انتظارات از نامزدها را در پنج بند خلاصه کرد و گفت:  مهم ترین پیامد مردم سالاری دینی پذیرش رای مردم است پس تمکین کردن در برابر رای مردم ، یک اصل است. عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:نامزدها باید بدانند در داخل بدنه نظام کاندیدا شده اند و مناسب است در اظهارات خود حرفی نزنند که دشمنان انقلاب اسلامی را شاد کنند و نبایدباعث رنجش دوستان انقلاب در داخل و خارج بشوند. وی گفت:از نامزدهایی که حائز اکثریت آرا نشدند با توجه به این همه دقتی که مجریان و ناظران کردند و اجازه حضور نمایندگان کاندیداها را بر سر صندوق ها دادند و همه چیز زیر نظر آنان بوده  است ، انتظار می رود که به شایعه تقلب و امثال آن که شایعه کهنه دشمنان انقلاب در هر انتخاباتی است دامن نزنند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نامزدی که حائز رای نشده باید با نامزدی که رئیس جمهور شده همکاری لازم را بکند، تاکید کرد: انتظار می رود که نامزدهایی که حائز رای نشده اندبه نامزدی که حائز رای اکثریت شده پیام تبریک بفرستند و اعلام آمادگی برای همکاری با او بنمایند و اگر این کار را نمی کنند حداقل آن است که کارشکنی نکنند.
وی با اشاره به اینکه نامزدهایی که حائز اکثریت آرا نشده اند باید هواداران خود را سفارش به تمکین رای مردم نمایند گفت: همان گونه که قبل از انتخابات گفتند که بعد از انتخابات همه باید وحدت خود را حفظ کنند به این سخن خود پایبند باشند. خاتمی اظهارداشت:بحمد الله تاکنون خبری از اغتشاش در هیچ جای کشور نداشتیم، امیدواریم همچنان این آرامش حفظ شود و هواداران برخی از کاندیدا ها شیرینی این جشن بزرگ سیاسی را در کام مردم تلخ نکنند. عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد:آخرین نکته آن است که به نامزدهای محترم و هواداران می گویم آن کس که برای خدا نامزد شده و آن‌کس که برای خدا پای صندوق های رای آمده، پیروز است ولو رای نیاورده باشد یا نامزد مورد نظرش موفق به کسب رای اکثریت نشده باشد.
خاتمی ضمن تبریک به دکتر احمدی نژاد برای پیروزی در انتخابات اظهار داشت:از نامزد محترمی که رای آورده می خواهم همانند گذشته سخت کوشانه در خدمت این ملت و مطیع ولایت باشد و تمام تلاشش را برای اعتلای ایران اسلامی به کار گیرد .
  آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران همچنین در گفتگو با  فارس با بیان اینکه این حماسه بزرگ جشن بزرگ سیاسی است، گفت: پیروز این حماسه ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری است که با هدایت‌هایشان سبب شکل گرفتن این حماسه شده‌اند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اولین پیام برای ملت ایران پیام هوشیاری است، تصریح کرد: از چند ماه قبل دشمنان انقلاب تلاش وسیعی برای کمرنگ کردن حضور مردم در صحنه کردند و از  دامن زدن به بی‌اعتمادی و القای تقلب و تخلف در انتخابات و اینکه نظام جدی نیست را ترویج کردند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ملت ایران با هوشیاری و اطلاع از مکر دشمنان به صحنه آمدند و با حضور شکوهمند خود تمامی شیطنت‌ها را ناکام گذاشتند.
آیت‌الله خاتمی پیام دوم ملت ایران را ولایتمداری دانست و افزود: در این حماسه بزرگ ملت ایران از هدایت‌ها و تدابیر مقام معظم رهبری به عنوان اصلی‌ترین عامل بهره جست و رهنمودهای معظم له نقش اساسی در این حضور افتخارآمیز داشت. عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه سومین پیام این بود که بصیرت ملت ایران ستودنی است، خاطرنشان کرد: کاندیدایی که مورد حمایت اکثریت قرار گرفت مورد هجمه بی‌نظیری بود که از اول انقلاب تا کنون بی‌سابقه بوده و به یک رئیس‌جمهور که بر فرض اینکه منتخب واقع نشود، حداقل دو ماه دیگر رئیس‌جمهور ایران است، وارد آوردن این همه هجمه بی‌سابقه است.
وی اضافه کرد: اینکه در تلویزیون بگویند رئیس‌جمهور دروغگو و فریبکار است و ملت ایران بیش از 20 میلیون رای به وی بدهند قطعا ارزشش بیش از رایی ‌است که در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی به وی دادند زیرا وی رقیب جدی نداشت ولی احمدی‌نژاد از لابه‌لای هتاکی‌ها توسط ملت برگزیده شد و این انتخابی بسیار معنادار توسط مردم است.
عضو مجلس خبرگان رهبری به نقش رسانه ملی در آفرینش این حماسه اشاره کرد و گفت: رسانه ملی بستری عادلانه فراهم کرد که کاندیدا برنامه‌ها و نقدهای خود را به صورت آشکار بیان کنند و ملت با آگاهی به کاندیدای مورد قبول خود رای بدهند. آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: ضمن تشکر از رسانه ملی پیشنهاد می‌کنیم که برای جلوگیری از پیامدهای منفی برخی از مناظره‌ها همانند اهانت‌های صریح یا نامبردن کاندیدایی که در مناظره شرکت ندارند، مناظره‌ها از قبل ضبط و پس از حذف موارد منفی اطلاع‌رسانی شود تا جلوی پیامدهای منفی آن گرفته شود.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه این حماسه بزرگ جشن بزرگ سیاسی است، گفت: پیروز این حماسه ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری است که با هدایت‌هایشان سبب شکل گرفتن این حماسه شده‌اند و کاندیدای دیگر نیز در این راستا باید بدانند که اگر برای خدا وارد صحنه شده‌اند اگر رای هم نیاوردند پیروز هستند ولی اگر برای غیر خدا وارد ‌شده‌اند در صورت پیروزی شکست خورده هستند. وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ از کاندیداها انتظار می‌رود همان‌طور که خود گفتند تلاش در جهت وحدت ملت و همراهی هواداران خود با کاندیدای منتخب داشته باشند که این خود لازمه مردمسالاری دینی است و کسانی که مردمسالاری را قبول دارند باید پیامدهای آن را بپذیرند و اگر هم رای نیاوردند به نظر اکثریت احترام بگذارند.

منبع:

http://www.resalat-news.com

دسته ها : انتخابات
يکشنبه بیست و چهارم 3 1388

لیست شعب رأی تهران اعلام شد

لیست شعب ثبت نام و اخذ رأی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و دومین میاندوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری شهرستان تهران اعلام شد.

لیست شعب ثبت نام و اخذ رأی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و دومین میاندوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری شهرستان تهران اعلام شد.
به گزارش ایلنا، در اجرای ماده  45  قانون انتخابات ریاست جمهوری به اطلاع اهالی مبارز و متعهد شهرستان تهران می‌رساند؛ کلیه کسانی که به استناد ماده  36  قانون انتخابات حق شرکت در انتخابات را دارند، برای ثبت نام و دریافت برگ رأی در تاریخ  22  /3/ 88  از ساعت  8  صبح الی  6  بعد از ظهر با در دست داشتن شناسنامه به یکی از شعب ثبت نام و اخذ رأی مشروح زیر مراجعه نموده و پس از ثبت نام ، رأی خود را در صندوق رأی بیاندازند.
با مراجعه به 
http://www.tehran.gov.ir می‌توان لیست شعب اخذ رأی را مشاهده کرد

دسته ها : انتخابات
پنج شنبه بیست و یکم 3 1388

کمتر آمریکایی‌ پیدا می‌شود که به اندازه «گری سیک» به تحولات ایران و خاورمیانه توجه نشان بدهد و از آن درک عمیقی داشته باشد.
 او که در زمان ریاست جمهوری جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان، عضو شورای امنیت ملی آمریکا بوده، از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ میلادی مشاور امور ایران در کاخ سفید بود که در فاصله همین سال‌ها انقلاب اسلامی ایران و ماجرای تسخیر لانه جاسوسی رخ داد.
 او دارای درجه دکترای علوم سیاسی از دانشگاه کلمبیاست و هم‌اکنون در این دانشگاه تدریس می‌کند. گری‌سیک خاطرات خود را در ارتباط با انقلاب اسلامی و شکل‌گیری آن در کتابی تحت عنوان «همه چیز فرو می‌ریزد» گردآوری کرده است. در گفت‌وگوی اختصاصی «وطن امروز»، گری سیک به تشریح دیدگاه‌های خود درباره آینده روابط ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری اوباما پرداخته است.

آقای سیک! به نظر شما گفت‌وگوی سطح بالا میان ایران و آمریکا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران برگزار می‌شود؟

از مذاکره مستقیم میان تهران و واشنگتن استقبال می‌کنم اما معتقدم، مذاکرات اصلی باید پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران انجام شود. با این حال شاید پیش از انتخابات، مذاکراتی درباره گشایش دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران برگزار شود که می‌تواند مفید و موثر باشد. اما پس از انتخابات ریاست جمهوری، مذاکرات اصلی درباره همه مسائل شروع می‌شود. در عین حال باید خاطرنشان کنم که اگر ایرانیان در طول رقابت‌های انتخاباتی خصمانه رفتار کنند و بر مواضع پیشین خود تاکید داشته باشند، رئیس‌جمهور آمریکا به سختی می‌تواند رویکرد و رفتار متفاوتی در پیش گیرد و مذاکرات را پیش ببرد.

با این حال برای پاسخگویی به این سوال توجه به این نکته ضروری است که این روند یکطرفه نیست و این فقط رئیس‌جمهور آمریکا نیست که باید رفتار متفاوتی در قبال ایران در پیش گیرد بلکه ضروری است در ایران این بحث مطرح شود که مایلند چه نوع رابطه‌ای با آمریکا برقرار کنند چراکه اگر تهران انتظارات و علایق خود را شفاف بیان کند تصمیم‌گیری برای باراک اوباما نیز ساده‌تر می‌شود.

البته به نظر می‌رسد آقای اوباما اکنون که رئیس‌جمهور آمریکاست، متفاوت از شعارهایش تصمیم بگیرد.

‌رئیس‌جمهور آمریکا در طول رقابت‌های انتخاباتی خود در بیان اینکه آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، شجاعت به خرج داد چرا که طرح چنین ایده‌ای در آمریکا متداول و مرسوم نیست؛ اینکه یک سیاستمدار آمریکایی چنین موضوعی را بیان کند اقدامی شجاعانه تلقی می‌شود از این رو امیدوارم برخی چهره‌های سیاسی نیز در ایران باشند که با چنین شجاعتی با صراحت درباره رابطه با آمریکا سخن بگویند.

با توجه به اینکه سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران را رهبری تعیین می‌کند بنابراین علت تاخیر تصمیم‌گیری تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، در آمریکا چیست،مگر قرار است چه اتفاقی در انتخابات رخ دهد؟

شخصا معتقدم که آیت‌الله خامنه‌ای فرد دیکتاتوری نیست که همه سیاست‌های ایران را به تنهایی تعیین کند. مسلما وی مستقل تصمیم‌گیری نمی‌کند و پیش از اتخاذ تصمیم با سایر گروه‌ها و افراد مشورت می‌کند.
به علاوه، ریاست جمهوری و مجلس نیز در تصمیم‌گیری نقش دارند که مهم‌تر از همه ریاست جمهوری است. اگر قرار باشد مذاکراتی آغاز شود مطمئنا میان رهبران نیست بلکه در سطح وزرا برگزار می‌شود که آن هم بخشی از ریاست جمهوری است بنابراین انتخابات باید انجام شود تا روند و شرایط انجام مذاکره روشن شود.

در اینجا موضوع رویکرد سال‌های اخیر آمریکا در قبال ایران مطرح می‌شود. آیا اوباما به موضوع ایران در چارچوب 1+5 عمل خواهد کرد یا یک کانال به موازات آن برای ایجاد ارتباط و تعامل در نظر دارد؟

اوباما مطمئنا به همکاری با اروپا و دیگر متحدان آمریکا ادامه می‌دهد اما معتقدم مذاکرات مستقیم خواهد بود نه از طریق سایر کانال‌‌ها.
 به نظر من تعیین نماینده ویژه برای ایران یا فعالیت از طریق کشور میانجی ضروری نیست چراکه اوباما هدف خود را از مذاکره مستقیم بیان کرده بنابراین ممکن است از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا یا شخص دیگری در وزارت خارجه یا نماینده‌ای ویژه بخواهد مذاکرات را هدایت کند که این موضوع به تاکتیک وی مربوط می‌شود ولی در واقع روش اوباما برای مذاکره و تعامل با ایران که موضوعی تاکتیکی است از اهمیت کمتری نسبت به تصمیم نهایی برای انجام مذاکره برخوردار است.

اوباما نسبت به نگرانی‌های اسرائیل چه تدبیری اندیشیده است؟ اسرائیل نگران مذاکره بدون پیش‌شرط تعلیق غنی‌سازی با ایران است. آنها در تلاشند تا این مذاکرات را به مذاکرات با پیش شرط تبدیل کنند. چرا برای آنها مساله پیش‌شرط تا این اندازه اهمیت دارد؟

نمی‌توانم از طرف اسرائیلی‌ها صحبت کنم اما همانطور که می‌دانید تاکید بر پیش شرط تعلیق غنی‌سازی اورانیوم، صرفا سیاست اسرائیل نبوده بلکه آمریکا نیز سال‌ها چنین موضعی را داشت و بارها تاکید کرد تا زمانی که ایران به درخواست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل نکند و آنها را به رسمیت نشناسد با تهران مذاکره نمی‌کند چرا که این احساس در آمریکا وجود دارد که در این شرایط هر نوع مذاکره با ایران، فعالیت هسته‌ای این کشور را تشدید می‌کند اما در همین شرایط اوباما برای گفت‌وگو با ایران و دیگر گروه‌هایی که با آمریکا اختلاف‌نظر دارند، اعلام آمادگی کرد زیرا وی بر این باور است که گفت‌وگو ابزاری موثر برای دستیابی به راه‌حل مشکلات است.

 البته اسرائیل نیز درباره تحولات هسته‌ای ایران نگرانی‌هایی دارد که از طریق مذاکره می‌توان صراحتا درباره برنامه هسته‌ای بحث و گفت‌وگو کرد و این امر می‌تواند به رفع برخی نگرانی‌های اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران ختم شود.

موضوع تحریم در مناسبات دو کشور همواره مطرح بوده است بویژه زمانی که مناسبات شرایط نامساعدی داشته باشد. آمریکایی‌ها روی چه مدل‌هایی از تحریم در آینده حساب باز کرده‌اند؟ با توجه به بحران اقتصادی جهان آیا آمریکا به سراغ حوزه انرژی خواهد رفت و آیا جامعه جهانی در صورت اتخاذ چنین تصمیمی از سوی آمریکا با آن همراهی خواهد کرد؟

سخن گفتن درباره شکست مذاکرات در حالی که هنوز مذاکره‌ای شروع نشده اشتباه است. به علاوه ایران اکنون در موقعیت چانه‌زنی برای هدایت مذاکرات قرار دارد اما مساله مهم، وجود این دیدگاه در ایران و دیگر کشورهاست که آمریکا را تنها بازیگر تصمیم‌گیرنده نهایی می‌دانند که نتیجه نهایی را تعیین می‌کند در حالی که این تفکر صحیح نیست بلکه برعکس این ایران است که نقش محوری، تعیین‌کننده و نهایی دارد چرا که اگر تهران ایده مذاکره با آمریکا را رد کند دیگر مذاکراتی شکل نمی‌گیرد.

به علاوه ایرانی‌ها مایلند به آنها احترام گذارده شود و من با این موضوع موافقم. آمریکا هم به این نتیجه رسیده که باید با ایران مذاکره کند و در این باره اعلام آمادگی کرده اما این ایران است که باید مشخص کند آیا مایل به رابطه با آمریکاست یا خیر.

همانطور که به یاد دارید ایرانیان در طول 30 سال گذشته در هر تجمع و گردهمایی و حتی دانشجویان در دانشگاه تهران شعار مرگ بر آمریکا، سر می‌دهند که این سیاست خوب و مفیدی نیست چرا که این امر برای هر آمریکایی، تصمیم درباره در پیش گرفتن راه متفاوت را دشوار می‌کند.

برخی کارشناسان معتقدند اوباما گزینه نظامی علیه ایران را از روی میز خود حذف نکرده و احتمال دارد که در صورت عدم موفقیت مذاکرات این گزینه را به شکل جدی مطرح کند. نظر شما چیست و به نظر شما تبعات و پیامدهای یک جنگ نظامی علیه ایران چیست؟

بارها و در بسیاری از محافل گفته‌ام که اقدام نظامی علیه ایران موثر نیست ضمن اینکه حتی معتقدم احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران هم وجود ندارد و فکر می‌کنم منطق این مساله این است که اگر فکر می‌کنند که می‌توانند این کار را با یک حمله هوایی سریع انجام دهند، خود را به بازی گرفته‌اند.

در چند ماه پایانی دولت جورج دبلیو بوش، بحث گشایش دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران مطرح شد که طبق گزارش‌ها بوش و کاندولیزا رایس هر دو با این طرح موافق بودند اما این طرح حدود یک ماه پیش متوقف شد. هدف آمریکا از این طرح چه بود و چرا متوقف شد؟

بحث گشایش دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران به دلیل اختلافات داخلی در آمریکا متوقف شد. در واقع به علت نگرانی از اینکه این موضوع به جای جان مک کین به نفع اوباما تمام شود و همچنین به علت فرصت کم باقی‌مانده پس از پایان انتخابات بود، با این حال امیدوارم اوباما بار دیگر این موضوع را مطرح کند.

رایس و ویلیام برنز، معاون وی هر دو هدف از چنین طرحی را تعامل و برقراری رابطه با مردم ایران عنوان کردند. چرا سیاستمداران آمریکایی به دنبال ارتباط برقرار کردن با مردم ایران هستند؛ آیا هدف آنها از این کار دنبال کردن الگوی نرم در اروپای شرقی و قفقاز است؟

سفارت هر کشوری مایل است امکان ارتباط مستقیم با دولت و ملت کشور میزبان را فراهم کند، آمریکا هم در طول 30 سال گذشته هیچگونه ارتباطی با ایران نداشته و اکنون زمان تغییر این شرایط فرا رسیده است بنابراین هدف از انجام این اقدام بدخواهانه نیست.

با توجه به جنگ 33 روزه اسرائیل علیه حزب الله و 22 روزه علیه مردم غزه، میزان قدرت منطقه‌ای ایران پس از این دو جنگ تضعیف شده یا تقویت شده است؟

احتمالا این اقدام «نفوذ» ایران، نه «قدرت» آن در منطقه، را افزایش داده زیرا این دو مقوله متفاوتند با این حال هنوز زود است درباره همه تاثیرات آن نتیجه گیری کرد.

آقای سیک! به عنوان آخرین سؤال؛ چرا اوباما افغانستان و پاکستان را جزو اولویت‌های سیاست خارجی خود قرار داده است؟

آمریکا درگیر جنگ است و هر دو کشور در معرض خطر انحطاط قرار دارند همچنین این خطر وجود دارد که زرادخانه هسته‌ای پاکستان مورد استفاده قرار گیرد؛ این یکی از خطرناک‌ترین موقعیت‌ها در جهان است و ضروری است در صدر دستور کار وی قرار گیرد.


منبع:
http://www.asriran.com

دسته ها : انتخابات
سه شنبه نوزدهم 3 1388

عصر ایران: " دیوید ایگنیشس " سرمقاله نویس روزنامه واشنگتن پست و از تحلیلگران امور ایران روز گذشته در سر مقاله ای در این روزنامه با عنوان " تغییر در فضای انتخاباتی ایران " ، پیروزی میر حسین موسوی در انتخابات آتی ریاست جمهوری را محتمل تر از پیروزی دیگر رقبای او از جمله محمود احمدی نژاد دانست اما در عین حال بر عدم قطعیت گمانه زنی ها تا پایان انتخابات تاکید کرد.

 

وی در این مقاله نوشته است :

 

" با نزدیک تر شدن به انتخابات ریاست جمهوری 12 ژوئن (22 خرداد ) در ایران به نظر می رسد ایرانیان در حال تجربه کردن شعار " تغییری که می توانیم به آن ایمان داشته باشیم" به سبک خودشان هستند. محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران کم کم عرصه را به رقیب اصلی خود، که عملگراتر و با تجربه تر از اوست یعنی میر حسین موسوی واگذار می کند.

 

خبرگزاری شینهوای چین روز 27 می در گزارشی از نتایج نظر سنجی ها در ایران اعلام کرد که بر اساس آخرین نظر سنجی ها میر حسین موسوی در 10 شهر اصلی و بزرگ کشور با کسب 38 درصد آرا 4 درصد از احمدی نژاد پیش افتاده است .نتایج نظر سنجی دیگری که سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران به انجام رسانده نیز موید این نکته است که موسوی در شهر تهران با کسب 47 درصد آرای شهروندان تهرانی از محمود احمدی نژاد که 43 درصد آرای تهرانیان را دارد پیش افتاده است.

 

یکی از کارشناسان ایرانی امور سیاسی که چند هفته پیش به واشنگتن سفر کرده بود ، به صراحت و قاطعیت از پیروزی موسوی در انتخابات پیش رو و تشکیل یک دولت میانه رو با مشارکت میانه روهای هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا سخن می گفت.

 

البته این مساله که موسوی تبدیل به چالشی اساسی برای دولت احمدی نژاد شده نوعی هیجان سیاسی را در ایران بر انگیخته است .

غربی ها اغلب ایران را به عنوان کشوری تصور می کنند که یک اردوگاه نظامی اسلامی است و هر کسی در این اردوگاه مشغول مارش نظامی است، اما با تعجب

آنچه که این روزها در ایران در حال زخ دادن است این است که مطبوعات ایران مباحث داغ انتخاباتی را آزادانه بیان می کنند.حامیان موسوی آزادانه سیاست های محمود احمدی نژآد را به نقد و چالش گرفته اند؛ آنها از بیکاری ،افزایش نرخ تورم و انزوای بین المللی کشور در دوره مدیریت 4 سال گذشته احمدی نژاد به شدت انتقاد می کنند.

 

موسوی در سخنرانی هفته گذشته خود در اصفهان با انتقاد از سیاست ها و مواضع احمدی نژاد گفت که ماجرا جویی ها و سخنان تند احمدی نژاد ایران را بی حرمت کرده است.

 

وی گفت : رییس جمهوری با مواضع و اظهارات خود موقعیت ایران را در خطر قرار داده است ". اشاره موسوی به سخنانی بود که محمود احمدی نژاد در کنفرانس ضد نژاد پرستی سازمان ملل در ژنو درباره اسراییل بر زبان آورد.موسوی معتقد است محمود احمدی نژاد مقام و منزلت ایران در خارج از کشور را تنزل داده است .

 

با توجه به افزایش محبوبیت و احتمال پیروزی موسوی به نظر می رسد حامیان محمود احمدی نژاد از این موضوع عصبی شده و شروع به پاره کردن بنرها و پوسترهای موسوی در سطح شهرها نموده اند .

 

اخیرا خبرگزاری های رسمی در ایران خبر از آتش زدن بنرها و پوسترهای موسوی در چهارشنبه گذشته در اصفهان دادند. همچنین دو هفته پیش طرفداران رییس جمهور ایران به سمت حامیان موسوی در شهر ملارد نزدیک تهران گاز اشک آور پرتاب کردند. البته به نظر می رسد این گونه حوادث رویدادهایی بدون برنامه ریزی و تنها از جانب برخی از هواداران تندروی احمدی نژاد بوده باشد اما تجربه نشان می دهد که احمدی نژاد می تواند در روزهای نزدیک به انتخابات از تاکتیک های منحصر به فردی برای به حاشیه راندن رقیبان خود نیز استفاده کند.

پیام اصلاح طلبانه میر حسین ، اعتبار انقلابی او را پشت سر دارد. همه از 8 سال نخست وزیری او در شرایط بحرانی و جنگی در دهه اول انقلاب به نیکی یاد می کنند.چرا که همه خاطره خوبی از دوران مدیریتی 8 ساله او بر اقتصاد کشور دارند.در واقع گذشته موسوی به او این امکان را می دهد که پلی بر شکاف میان لیبرال ها و محافظه کاران ایران بزند و این دو گروه را به هم نزدیک کند.

 

از نقاط قوت دیگر موسوی حمایت محمد خاتمی رییس جمهور پیشین اصلاح طلب ایران از اوست که وی حتی با وجودی که خود اعلام کاندیداتوری کرده بود با حضور موسوی عرصه را برای او خالی کرده و به صراحت از موسوی حمایت کرده است .

 

البته دو کاندیدای دیگر نیز در صحنه حضور دارند که یکی محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگری مهدی کروبی رییس اسبق مجلس ششم است . اما بسیاری معتقدند که در این انتخابات در واقع رقابت اصلی بین موسوی و احمدی نژاد خواهد بود و ممکن است این دو نامزد با به دست آوردن بالاترین رای در مرحله اول برای رقابت نهایی به مرحله دوم بروند.

بیژن خواجه پور یکی از تحلیل گران سیاسی امور ایران که چند هفته پیش به واشنگتن آمده بود درباره انتخابات ایران معتقد بود که :" اگر حادثه ای غیر قابل پیش بینی روی ندهد می توان پیش بینی کرد که موسوی در این انتخابات به پیروزی خواهد رسید . چرا که اگر راه یابی او و احمدی نژآد به مرحله دوم محتمل ترین سناریوی قابل پیش بینی باشد ،موسوی خواهد توانست در مرحله دوم احمدی نژاد را شکست دهد چرا که در این صورت احمدی نژاد در مرحله دوم با جبهه ای گسترده از نیروهای سیاسی خواهان تغییر مواجه خواهد بود و دو کاندیدای دیگر یعنی مهدی کروبی و محسن رضایی هم به پشت موسوی خواهند رفت و در این صورت شکست احمدی نژاد قطعی خواهد بود.

 

دو هفته آتی مشخص خواهد ساخت که آیا پیام اصلاحات میر حسین موسوی آن قدر قدرتمند بوده است که محمود احمدی نژاد را شکست دهد یا نه ؟اما تا آن زمان حقیقت جاری در انتخابات ایران این است که تا آخرین لحظات آن از کمپین های انتخاباتی رقبای احمدی نژاد ،بوی شعار تغییر می آید.

منبع:

http://www.erj.ir

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه سیزدهم 3 1388

 

ایسنا: دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: امام خمینی(ره) به عنوان رهبری نظام آمد و پیوندی ناگسستنی بین جمهوریت و اسلامیت ایجاد کرد. عده‌ای می‌خواستند حکومت اسلامی را به جای جمهوری اسلامی بنشانند اما ایشان جمهوری اسلامی را برگزید؛ چراکه می‌خواست حضور مردم در صحنه تثبیت شود.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی کروبی در ساری اظهار کرد: در روزهای باقی مانده به انتخابات باید آن‌چنان کار کنیم و آماده باشیم که بتوانیم انتخاباتی بسیار باشکوه برگزار کنیم. این انتخابات یک فرصت و یک نعمت و از همه‌ مهم‌تر یک حق است که به وسیله‌ مبارزات پدران و مادران و فرزندان شما برای شما به وجود آمده است.

 

وی با اشاره به برنامه‌های خود برای جوانان، دانشجویان و زنان گفت: شما که می‌خواهید در انتخابات شرکت کنید و دست به انتخاب بزنید باید با برنامه کاندیداها و پیشنیه‌ کسانی‌که با آن‌ها همکاری می‌کنند آشنا شوید تا بتوانید انتخاب خوبی را داشته باشید.

 

وی با اشاره به منابع غنی طبیعی در استان مازندران نیز افزود: متاسفانه ماتاکنون نتوانسته‌ایم خدمتی را که باید به مردم داشته باشیم در حالی‌که از فرصت و عظمت این استان باید به نحو احسن استفاده کرد. ان‌شاءالله در صورت انتخاب تحولی در این استان انجام می‌دهم که مردم با همه وجود این تحول را احساس کنند.

 

به گزارش ایسنا این کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری هم‌چنین در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: ما 9 روز دیگر برای انتخابات فرصت داریم و اگر بخواهیم انتخاباتی باشکوه و باعظمت برگزار کنیم، باید از این روزها شبانه‌روز کمال استفاده را داشته باشیم و اقشار مختلف را برای حضور در پای صندوق‌های رای آماده کنیم.

 

وی گفت: اگر طالب تغییر هستید، اگر از اوضاع ناراضی هستید، اگر از انزوای سیاسی رنج می‌برید، اگر ناراحتید که ملت با این تاریخ کهن در دنیا تحقیر شوند، اگر گرانی و بیکاری هست و با معلمان و دانشجویان با حرمت برخورد نمی‌شود و با شهروندان عادی برخورد می‌شود، اگر از این اوضاع ناراضی هستید باید در انتخابات شرکت کنید و خودتان سرنوشت مسوول اجرایی کشور را مشخص کنید.

 

وی افزود: یقینا شور شما دانشجویان به ما نشاط و روحیه می‌دهد و البته سنگینی مسوولیت را هم بر دوش ما می‌آورد که در مقابل این نیروهای جوان و باانگیزه چه بار سنگینی بر دوش ماست تا بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم.

 

کروبی افزود: انتخابات پیش رو یک فرصت است که گرچه قدری مشکل است اما ایجاد تغییر در پی این انتخابات، عملی و شدنی است. پس اگر می‌خواهید اوضاع را تغییر دهید با حضور گسترده خود پای صندوق‌های رای حاضر شوید. در دوره‌ قبل ما بارها گفتیم حرکت‌هایی که تردید و شک می‌آورد را انجام ندهید و هشدار می‌دادیم که اگر مردم از پای صندوق‌ها کنار بروند، بیچاره خواهیم شد. به هر تقدیر این چهار سال رقم خورد و البته این اوضاع به دست خودمان اتفاق افتاد، اما از هرکجا که جلوی ضرر را بگیریم منفعت است.

 

وی با اشاره به نقش جوانان در پیروزی انقلاب و هم‌چنین عرصه‌های سازندگی و علم و دانش تصریح کرد: اکنون هم شما جوانان باید در انتخابات حضور داشته باشید و سایر اقشار را هم برای حضور در انتخابات تشویق کنید.

 

وی با بیان این‌که " باید از آرای چهار کاندیدای انتخابات به صورت علی‌السویه مراقبت شود" خاطرنشان کرد: ما با تفاهم و برادری کار را پیش می‌بریم. البته من هرگاه که دیدم فرد و شخصیتی از حد و مرز خود خارج شده با او برخورد کرده‌ام.

 

این کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم انتخاب روسای دانشگاه‌ها توسط هیات علمی نیز اظهار کرد: در صورت روی کار آمدنم این قول را به شما می‌دهم که در بین دانشجویان، زندانی سیاسی نخواهیم داشت. اگر دانشجویی نقدی داشت می‌شنویم، اگر خواسته عملی داشتند آن را عملی می‌کنیم و اگر هم مقدور نبود علتی ندارد که آن دانشجو را به زندان ببریم، اما به هر حال ممکن است اتفاقی بیافتد و قوه‌ قضاییه وارد شود. در این‌جا این قوه مستقل است و تنها می‌توان با گفت‌وگو، تعامل و چانه‌زنی کار را به پیش برد.

 

وی افزود: البته حتما این را قبول دارید که اگر جرمی اتفاق افتاد و کسی عادلانه محکوم شد این حق است اما مسلما اگر دانشجویی محکوم هم شد پس از آن باید بتواند به دانشگاه برگردد و درسش را بخواند. پس اگر قوه قضاییه سندی پیدا کرد و کسی تخلفی انجام داده بود باید حساب شده و قانونی با آن برخورد کرد و آن‌چه که مربوط به من است یقینا دانشجوی زندانی و ستاره‌دار وجود نخواهد داشت.

 

 

منبع:

http://www.erj.ir

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه سیزدهم 3 1388
X