دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 182196
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
روز جمعه هر رأیی که به صندوق ریخته شد رأی به جمهوری اسلامی و دست بیعت با رهبر عزیز انقلاب بود.

برگزاری انتخاباتی باشکوه در روز 22خرداد تیتر نخست تمام روزنامه‌های کشور بود. توصیف صفهای طویل اخذ رأی در روزنامه‌ها به چشم می‌خورد. بازگشت آرای خاموش موضوعی بود که روزنامه‌های اصلاح‌طلب آن را علت چنین حضور غیرقابل تصوری عنوان کردند. روزنامه اعتماد ملی با اشاره به این موضوع نوشت: سرانجام آرای خاموش به حرف آمد؛ صف‌هایی که تا ده‌ها متر بیرون از محل‌های اخذ رأی کشیده شده بود بار دیگر خاطره خوش دوم خرداد سال 76 را تداعی کرد و به بی‌رونقی صندوق‌های رأی در چند انتخابات گذشته پایان داد.

ممهور شدن انبوه شناسنامه‌هایی که قسمت مربوط به انتخابات آنها در 30 ساله گذشته سفید مانده بود، نیز از جلوه‌های ویژه دهمین رقابت بر سر کرسی ریاست‌جمهوری به شمار می‌رود.

به گفته ارگان مطبوعاتی حزب اعتماد ملی حضور چشمگیر مردم در پای صندوق‌های رأی به قدری برای مجریان انتخابات غافلگیرکننده و دور از انتظار بوده ‌که از ساعت 11 صبح روز جمعه، خبرهایی مبنی‌بر تمام شدن تعرفه‌های رأی در برخی استان‌ها منتشر شد و این در حالی بود که کامران دانشجو، رئیس ستاد انتخابات کشور پیش از این از چاپ 57 میلیون برگه رأی خبر داده و در توضیح علت اختلاف 11میلیونی میان واجدان شرایط و برگه‌های رأی، گفته بود که حتی برای برخی از جابه‌جایی‌های جمعیتی نیز پیش‌بینی‌های لازم شده است.

روزنامه کلمه سبز نیز با اشاره به اینکه فرمانداری‌ها از توزیع مجدد برگه رأی خودداری کردند، نوشت: بهزادیان‌نژاد رئیس ستاد مهندس میرحسین موسوی با بیان شرکت پرشور مردمی در انتخابات گفت: از ساعت 11 صبح جمعه گزارش‌های متعددی مبنی بر اتمام تعرفه‌ها در برخی حوزه‌ها رسیده اما فرمانداری‌ها از توزیع مجدد تعرفه‌ها خودداری کردند.

این مسئله ابتدا در شهرهای تبریز و شیراز مشاهده می‌شد اما متأسفانه با پایان یافتن تعرفه‌ها در اغلب نقاط کشور چنین وضعیتی را نمی‌توان مبین مشکلات اجرایی دانست بلکه برخی قصد دارند به صورت هدفمند حق مردم را پایمال کنند.

تبریک به چهار کاندیدا
روزنامه رسالت نیز حماسه 22خرداد را رأی به جمهوری اسلامی دانست و نوشت: انتخابات ریاست جمهوری دهم که در یک فضای کاملاً باز سیاسی برگزار شد، ثابت کرد که مردمسالاری دینی و تئوری بی‌بدیل ولایت فقیه فرآیند جامعه‌پذیری خود را در سه دهه گذشته به خوبی سپری کرده و فهم و بلوغ سیاسی جامعه به حدی است که نظام و مردم در تعامل با هم می‌توانند انتخاباتی پرشور و با نشاط در کنار رعایت تمام ملاحظات و تضییقات قانونی برگزار نمایند.

 این روزنامه افزود: شور و نشاط مردم در روزهای منتهی به انتخابات و حلم، سکینه و آرامش آنها در پنج‌شنبه و جمعه حکایت از این مهم داشت که مردم در عین مشارکت سیاسی فعال و هدفمند اما برای قانونمندی و نهادمندی نیز ارزش قائل هستند و حاضر نیستند متاع گران قیمت مردمسالاری و حضور پرشور خود در تمام عرصه‌ها را فدای هوچی گری‌ها و رفتارهای بی‌منطق برخی نمایند که جمهوریت نظام را نشانه گرفته‌اند و سرمنشأ شان را باید در خارج از مرزها جست‌وجو کرد.

در بخشی دیگر از این مطلب آمده است: گفتمان انتخابات دهم و خطی که هر 4 نامزد محترم در انتخابات 22 خرداد در پیش گرفتند از جنس گفتمان انقلاب اسلامی و تأکید بر نمادها و سمبل‌های ارزشی و مذهبی بود. این مسیری که پیش روی نخبگان سیاسی کشور باز شده است را باید به فال نیک گرفت و به همه نامزدها تبریک گفت.

بدیهی است پیروز انتخابات دهم ملت و بازنده آن دشمن است و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند مردم ایران با بصیرت و تیزبینی سیاسی خود روز گذشته انتخاباتی آفریدند که دشمن را خشمگین کرد. روز جمعه هر رأیی که به صندوق ریخته شد رأی به جمهوری اسلامی و دست بیعت با رهبر عزیز انقلاب بود.

معنای انفجار رأی چیست؟
روزنامه دنیای اقتصاد هم با تأکید بر اینکه همه آمدند و صف‌های رأی‌‌گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور دهم طولانی‌تر از همیشه بود، نوشت: شگفتا که بردباری در صف ایستادگان هم بیشتر از همه بود. وقتی فوران رأی رخ می‌دهد، باید برای تحلیل انتخابات از هنجارهای حقوقی فراتر رفت و بر عناصر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی انگشت گذاشت و به این پرسش پاسخ داد که معنای انفجار رأی چیست؟

شوک‌های انتخاباتی معمولاً در کشورهایی رخ می‌دهد که احزاب سیاسی نیرومند ندارند یا اینکه یک حزب سیاسی پس از سال‌ها محرومیت از شرکت در انتخابات، فرصت می‌یابد خود را در معرض آرای مردم بگذارد.

این روزنامه افزود: آنچه در انتخابات امسال و البته در سال 1376 در ایران رخ داد، از نوع اول است. یعنی اینکه رأی‌دهندگان، احساس کردند احزاب یا گروه‌های سیاسی نیرومندی که بتوانند منافع و ارزش‌های آنان را نمایندگی کنند، وجود ندارد و دل به نجواهای دوستان، خویشان و همسایگان سپردند که همگی از یکدیگر می‌پرسیدند چه خواهد شد؟ پرسش مبهم، کلی و چند پهلوی «چه خواهد شد؟» هم هراس‌انگیز است وهم اغواکننده. زیرا پاسخی که به آن داده می‌شود، دو راه کاملاً متفاوت، پیش‌روی رأی‌دهندگان می‌گذارد اگر پاسخ این باشد که قرار نیست اتفاقی بیفتد، رأی‌دهندگان به کنج عزلت می‌خزند و اگر گفته شود در پس این رأی تغییری نهفته است، سپاهیان رأی به حوزه‌های رأی‌گیری هجوم می‌برند.

 انتخابات روز جمعه نشان داد که ایرانیان پس از ماه‌ها نجوای حکیمانه با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که 22خرداد 1388 روز در خانه ماندن نیست و سرنوشت پدران و مادران و پسران و دختران ایران لاجرم در همنشینی شهروندان و صندوق‌های رأی رقم می‌خورد.

تأکید بر سلامت انتخابات
اما روزنامه ایران که تیتر «حماسه تاریخی در روز بزرگ ملت» را برگزیده بود از شوک رسانه‌های جهان به خاطر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران خبر داد و در گزارشی دیگر به نقل از فعالان سیاسی بر سلامت انتخابات تأکید کرد و افزود که باید به انتخاب ایرانیان احترام گذاشت.

ارگان مطبوعاتی دولت در ادامه تأکید کرد: شماری از نمایندگان مجلس، مقام‌ها و فعالان سیاسی کشور در گفت‌وگوهایی طرح موضوع کمیته صیانت از آرا از سوی حامیان یکی از نامزدهای اصلاح‌طلب را تلاش غیرقانونی برای تحریک افکار عمومی از سوی گروه‌هایی خواندند که شکست خود در انتخابات را پیش‌بینی کرده‌اند. آنان با اشاره به سازوکار نظارتی انتخابات ایران در طول 30 سال گذشته امکان بروز هرگونه تقلب و تخلف را رد کرده و تأکید کردند که سازوکار قانونی برای نظارت بر انتخابات وجود دارد و دامن زدن به موضوع کمیته صیانت از آرا جز در خدمت اهداف دشمنان نظام نیست.

ایران همچنین در یادداشتی به پیام‌ها و دستاوردهای انتخابات برگزار شده پرداخت و نوشت: پیام داخلی این حضور حماسی، پیوند دوباره ملت با آرمان‌های انقلاب اسلامی است، موضوعی که رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و سیاستمداران جهان بر آن اذعان دارند. دولت احمدى‌نژاد موفق شد امید در بین آحاد مردم را افزایش دهد و علی‌رغم مشکلات در کشور، فضای سیاسی کشور را به سمت نشاط بیشتر پیش ببرد.

منبع:

http://www.khabaronline.ir


دسته ها : اطلاعیه ها
دوشنبه بیست و پنجم 3 1388
X