دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 182187
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
جواد آرین‌منش، شرایط این روزهای کشور را پس از انتخابات ریاست‌جمهوری طبیعی دانسته و به شیوه دموکراسی در دنیا اشاره می‌کند.

عضو شورای مرکزی حزب‌ مؤتلفه اسلامی، شرایط این روزهای کشور را پس از انتخابات ریاست‌جمهوری طبیعی دانسته و به شیوه دموکراسی در دنیا اشاره می‌کند و می‌گوید: «جریان پیروز باید تواضع، متانت، فروتنی و ادب پیروزی را رعایت کند ضمن آنکه جریان مغلوب باید قدری خویشتن‌داری کند و نتیجه آرا را بپذیرد.»

وی اضافه می‌کند که این نارآرامی‌ها تا دو روز آینده خاتمه پیدا کرده و فصل رفاقت و دوستی آغاز می‌شود. او فضای شایعات، بدگمانی‌ها و دروغ را ناشی از سوءتفاهمات رقبای ناکام عنوان می‌کند که با ارائه شکایت به شورای نگهبان و بررسی مجدد قابل حل خواهد بود.

وی ورود نیروهای نظامی و انتظامی در ناآرامی‌ها و هیجانات مردمی را به مصلحت نمی‌داند و یادآور می‌شود همان مردمی که انقلاب و جنگ را اداره کردند، امروز هم توانایی اداره فضای جامعه را دارند و می‌توانند آرامش را در جامعه حکمفرما کنند. او تأکید می‌کند بهترین استراتژی سکوت و عدم تحریک رقباست و احزاب باید طرفداران خود را به تعقل و آرامش دعوت کنند.

گفت‌وگوی جواد آرین‌منش را با روزنامه خبر در پی می‌خوانید:

تحلیل شما از وضعیت موجود در دو روز گذشته و پس از انتخابات چیست؟
قدری التهابات بعد از هر انتخاباتی طبیعی است زیرا یک جریان پیروز انتخابات و جریان دیگر به اهداف خود دست پیدا نکرده است. اگر شیوه‌های دموکراسی معمول در دنیا را هم بپذیرید جریان پیروز باید تواضع، متانت، فروتنی و ادب پیروزی را رعایت کند و جریانی که در انتخابات پیروز نشده باید قدری خویشتن‌داری کند و نتیجه آرا را بپذیرد؛ زیرا پذیرش نتیجه آرا یعنی احترام به آرای مردم و حقوق شهروندان. اگر دو طرف این نکات را مورد توجه قرار دهند این ناآرامی‌ها تا یکی دو روز آینده خاتمه پیدا می‌کند و فصل رفاقت، دوستی، صمیمیت و همدلی آغاز می‌شود و انشاءالله در آستانه دهه چهارم شاهد حرکت جدید برای دستیابی به اهداف بلند انقلاب اسلامی خواهیم بود.

در حال حاضر در فضا بدگمانی، شایعات و دروغ مطرح است و به اوج خود رسیده، این فضا چگونه باید کنترل شود؟

سوءتفاهمات با یک بررسی حل خواهد شد زیرا برای کسانی که نسبت به نتیجه آرا تردید دارند این امکان وجود دارد که شورای نگهبان به شکایت‌های آنها رسیدگی کرده و صندوق‌ها را مورد بازنگری قرار دهد و شمارش آرا در برخی موارد مورد نظر داشته باشد بنابراین با تأمل، تعقل و تدبیر می‌توان این‌گونه ابهامات را برطرف کرد. ما هرگز نباید سلامت انتخابات را در کشورمان که پای هر صندوق رأی گاهی ده‌ها نفر حضور دارند و از نزدیک شمارش آرا را مشاهده می‌کنند زیر سؤال ببریم. لذا اگر این اصل سلامت انتخابات را بپذیریم و در جوی که مخالفان نظام و بیگانگان مطرح می‌کنند، گرفتار نشویم مشکل جدی غیرقابل حل نخواهیم داشت.

 

برای کنترل فضای ایجاد شده چه باید کرد؟

برای کنترل آن خود مردم هستند که بهتر از هر کسی می‌توانند ورود کنند و فضای سالم را در جامعه برقرار نمایند. بنده مصلحت نمی‌دانم برای برخی اغتشاش‌های مختصری که در یک نقطه ممکن است بروز کند، نیروهای نظامی و انتظامی وارد شوند. همین مردمی که انقلاب و جنگ را اداره کردند امروز هم توانایی آن را دارند که آرامش را در جامعه حکم‌فرما کنند.

 

در حال حاضر از احزاب و گروه‌های سیاسی برای ساماندهی رفتارهای مردم حرکتی دیده نمی‌شود علت آن چیست؟

اکنون دیگر فصل ورود احزاب نیست. احزاب و گروه‌ها نظرات و دیده‌گاه‌های خود را از طریق رسانه‌ها، مطرح می‌کنند، قرار نیست در صحنه‌های اجتماعی و عملیات ورود پیدا کنند.

 

همانطور که احزب مردم را دعوت به حضور در انتخابات کردند آیا نباید اکنون آنها را دعوت به آرامش کنند؟

اکنون فصل آرامش است و شاید بهترین استراتژی سکوت و عدم تحریک رقباست. در حال حاضر ما نیازمند آرامش هستیم نه نیازمند درگیری، بحث و گفت‌وگو.

 

آیا احزاب نقشی در ساماندهی هیجان‌های مردم دارند؟

قطعاً این نقش را دارند، احزاب می‌توانند طرفداران خود را به تعقل و آرامش دعوت کنند. امروز نیاز جامعه ما بیش از هر چیز آرامش است.

 

با توجه به انتخاب اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، آیا این حزب می‌تواند در جبهه اصولگرایان تعادل ایجاد کند؟

ما در شورای مرکزی تغییرات خیلی اساسی نداشتیم و آقای حبیبی مجدداً به عنوان دبیرکل انتخاب شدند ضمن آنکه حزب مؤتلفه با توجه به پیشینه ارزشمند و طولانی و رعایت اعتدال در مواضع و تبعیت‌پذیری از ولایت مطلقه فقیه همواره به عنوان یکی از بازوان قدرتمند رهبری و نظام مقدس اسلامی بوده است و در صحنه‌های مختلف توانمندی و بلوغ سیاسی خودش را به خوبی به نمایش گذاشته است.

 

در حال حاضر نیز در جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری و در میان تشکل‌های اصولگرا نقش پدرانه آقای عسگر‌اولادی به عنوان یک شخصیت برجسته سیاسی و با تجربیات طولانی و پختگی و درایت لازم توانسته در اردوگاه اصولگرایان اعتدال را ایجاد کند و مسیر حرکت اصولگرایان را به خوبی رهبری نماید، کما اینکه در همین انتخابات ریاست جمهوری دهم در ارتباط با گزینش نامزد مورد حمایت اصولگرایان نقش جبهه پیروان و شخص آقای عسگر‌اولادی تأثیرگذار و تعیین‌کننده بود و در پیروزی اصولگرایان این تشکیلات نقش مؤثری را ایفا کرد، لذا یک فرصت مناسب برای اصولگرایان است که از این سرمایه‌ای که در اختیار دارند به خوبی استفاده کنند.

علت ایجاد نوعی تعارض در فعالیت‌های اصولگرایان به‌خصوص در بحث انتخابات را در چه می‌دانید؟

جریان اصولگرا و احزاب و تشکل‌ها گاهی حرکت دولت مورد حمایت خود را به عنوان نقد درون گفتمانی مورد نقادی قرار می‌دهند، اما نقد عملکرد دولت از نوع نقد مشفقانه و منصفانه و در جهت رفع ایرادات و نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت است و نه از موضع مخالفت. بلکه هدف از این‌گونه نقدها، تقویت دولت است لذا اگر گاهی دیده می‌شود برخی افراد و تشکل‌ها نسبت به دولت نقدی دارند به معنای تضعیف دولت نیست. همچنان که دیدید در این انتخابات با تمام قوا حضور داشتند و نمایندگان اصولگرای مجلس نیز با حمایت 210 نفره خودشان نامه‌ای که در حمایت قاطع از رئیس‌جمهور نوشتند در واقع دوراندیشی خودشان را نشان دادند و توانستند نامزد مورد نظر خود را با رأی بسیار بالا به مردم معرفی کنند.

 

اصلی‌ترین اولویت حزب مؤتلفه اسلامی که پیش‌رو دارد، چه خواهد بود؟

حزب مؤتلفه برای خود هر سه سال خط‌‌مشی و اولویت‌هایی را مشخص می‌کند که این اولویت‌ها، اولویت‌های نظام و رهبری است. در واقع تحقق اهداف چشم‌انداز 20 ساله و حمایت از مسئولان اجرایی و قوای سه‌گانه برای دستیابی به اهداف چشم‌انداز، رفع فقر و فساد و تبعیض، توسعه عدالت در جامعه و توسعه فرهنگ اسلامی و توجه به مهندسی فرهنگی و کمک به دولت اصولگرا در جهت دستیابی به اهداف بلند در خدمت رهبری نظام جزو اولویت‌های کاری حزب است.

 

آیا برای مقطع فعلی برنامه‌کاری جدیدی دارید یا براساس همان اولویت‌هایی که هر سه سال یک بار تعیین می‌شود حرکت خواهید کرد؟

با توجه به اینکه در مجمع عمومی حزب در اردیبهشت‌ماه خط‌مشی به تصویب رسیده حرکت می‌کنیم که کلیات آن همان مسیری است که مقام معظم رهبری برای آینده مشخص کرده‌اند.

 

منبع:

http://www.khabaronline.ir


دسته ها : اطلاعیه ها
دوشنبه بیست و پنجم 3 1388
X