دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169569
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

عصر ایران: در طول سه ماه گذشته، جستجوی واژه «احمدی نژاد» به زبان فارسی در موتور جستجوگر گوگل، 350  درصد و جستجوی واژه «موسوی» به زبان فارسی در این موتور برابر یک هزار و  300  درصد رشد کرده است.

نشریه «فارین پالیسی» در مقاله ای با عنوان « برنده جنگ گوگلی ایران چه کسی است؟» نوشت: "گرچه به نظرسنجی های داخل ایران درباره انتخابات نمی توان چندان اتکا کرد اما آمار جستجو در موتور گوگل شاید بتواند مشخص کند که اکنون در ذهن رای دهندگان بالقوه ایرانی چه می گذرد."

براساس این گزارش، نگاهی به «وب» می تواند اطلاعات زیادی درباره طرفداران داخلی کاندیداها و میزان حمایت بین المللی از آنها در اختیار ما قرار دهد.

نفوذ اینترنت در ایران از سال  2000  به میزان بیش از  9  هزار درصد رشد کرده و امروز بیش از یک سوم همه شهروندان ایرانی، آنلاین هستند و این کاربران آنلاین توجه ویژه ای به سیاست دارند.

به نوشته فارین پالیسی، در طول  90  روز گذشته، جستجوی واژه فارسی «احمدی نژاد» در گوگل  350  درصد رشد کرده در حالی که واژه «موسوی» با رشد یک هزار و  300  درصدی مواجه شده و به همین ترتیب واژه انتخابات نیز  950  درصد رشد داشته است.

با این حال طی  30  روز گذشته، حجم جستجوی گوگلی «موسوی» در سطح جهان برابر نیمی از جستجوی گوگلی «احمدی نژاد» بوده است.

در بین کشورها بیشترین حجم جستجوی نام دو کاندیدا طبیعتاً در ایران صورت گرفته در حالی که اندونزی، کانادا، سوئد و سوئیس به دنبال این کشور قرار دارند.

در میان شهرها نیز بالاترین ترافیک جستجوی احمدی نژاد و موسوی متعلق به شهروندان تهرانی بوده و ساکنان جاکارتا، واشنگتن، تورنتو و لس آنجلس پس از تهران بیشترین علاقه مندی را به جستجوی واژگان احمدی نژاد و موسوی از خود نشان داده اند.

در این میان زبان فارسی رایج ترین زبان مورد استفاده در جستجوهای جهانی نامزدهای ریاست جمهوری ایران لقب گرفته در حالی که زبان های اندونزیایی، انگلیسی و سوئدی در رتبه های بعدی قرار دارند. نکته قابل توجه علاقه اندونزیایی ها به انتخابات ایران است که احتمالاً قرابت های مذهبی ، یکی از دلایل مهم توجه مردم این کشور به انتخابات ریاست جمهوری کشورمان بوده است.

در داخل ایران و طی  30  روز گذشته جستجوی واژه «موسوی» به زبان انگلیسی سهم بیشتری نسبت به رقیب آن داشته در حالی که جستجوی «احمدی نژاد» به زبان فارسی بر «موسوی» برتری دارد.

علت این مساله شاید به خاطر آن باشد که «موسوی» به عنوان یک کاندیدای اصلاح طلب از نگاه قشری که به احتمال فراوان با زبان انگلیسی سروکار بیشتری دارند مقبولیت بالاتری دارد.

در تایید این مساله آمار نشان می دهد که پایگاه های اصلی سرچ و جستجوی واژه موسوی در شهرهای تهران و شیراز واقع است به عبارت دیگر شهرهایی که محل سکونت نخبگان است.

در مقابل بیشترین مقبولیت احمدی نژاد در بین ساکنان شهرهایی است که کمتر از زبان انگلیسی در جستجوی اینترنتی خود استفاده می کنند.

براساس این گزارش جستجوی واژه فارسی «احمدی نژاد» در شهرهای قم، کرج و مشهد غالب است

منبع:

http://server2.webgozar.com

پنج شنبه بیست و یکم 3 1388
X