دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169583
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان ویژه کاشان گفت: چشم‌های زیادی در سراسر دنیا منتظرند تا انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را رصد کنند‌.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، حسینعلی حاجی صبح امروز در جمع مدیران روابط عمومی اداره‌های کاشان اظهار داشت: چشم تمام دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است تا میزان حضور مردم را در انتخابات آتی ارزیابی کند.

وی تصریح کرد: دشمنان انقلاب از یکسال مانده به آزمون بزرگ 22 خرداد درحال رصد انتخابات ایران بوده و دستگاه‌های امنیتی دشمن خوراک مطبوعات و رسانه‌های خود را مشخص می‌کند.

فرماندار کاشان با اشاره به گمانه‌زنی‌های دشمن برای عدم حضور واجدان شرایط در انتخابات خاطرنشان کرد: دشمن ابتدا به‌دنبال تعطیلی انتخابات بود و اکنون که به این امر موفق نشده، تلاش در سرد کردن تنور انتخابات دارد.

حاجی از انتخابات به عنوان آبرو، عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی نام برد و یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند؛ حضور حداکثری و پرشور مردم در انتخابات آتی در اولویت است.

وی تحکیم پایه‌های نظام، عزت و استقامت انقلاب در برابر دشمنان و جلوگیری از طمع‌ورزی، مکر، فساد و فتنه دشمن را از نتایج حضور حداکثری و پرشور مردم در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برشمرد.

حاجی با تاکید بر نقش موثر روابط عمومی‌های اداره‌های کاشان در تشویق حضور پرشور مردم در آزمون بزرگ 22 خرداد ماه گفت: وظیفه شرعی و انقلابی و ملی روابط عمومی‌هاست تا با استفاده از فن و هنر خود بدون اینکه به له و یا علیه نامزدی تبلیغ کنند، از هم اکنون تا پایان انتخابات برای حضور تمام واجدان شرایط رای در پای صندوق‌ها فعالیت کنند.

وی تشویق مردم به مشارکت در انتخابات‌، آموزش و ارتقای آگاهی عمومی برای حضور در انتخابات‌، ترویج اصول ارزش‌های اخلاقی و کمک به ایجاد آرامش و انضباط و نظم عمومی در انتخابات را از جمله وظایف روابط عمومی‌ها و مطبوعات ذکر کرد.

به گفته وی روابط عمومی‌ها می‌توانند خلاء ناشی از ضعف اطلاع‌رسانی مطبوعات شهرستان را برطرف و نقش مهمی را در این زمینه داشته باشند.

 

منبع:

http://www.farsnews.com

سه شنبه پنجم 3 1388

دیدگاه رهبری ( انتخابات در ایران ، سالم و پرشور )

 

در نظام جمهوری اسلامی ایران ، مردم نقشی برجسته و بی بدیل در اداره کشور و تعیین سرنوشت آن دارند . حاکمیت مردم ایران برمقدرات خویش، غالبا" از طریق انتخابات و همه پرسی اعمال می شود . به طوری که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 تاکنون، مردم ایران به طور متوسط سالی یک بار در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی یا خبرگان رهبری و شوراهای شهر شرکت کرده و آزادانه آرای خود را به صندوق های رأی ریخته اند . آیت ا... خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران، انتخابات را روندی مهم و سرنوشت ساز می داند که پایه مردمی نظام را تشکیل می دهد و باید درستی و سلامت آن تضمین شود . به طور کلی بیانات ایشان در مورد انتخابات مبتنی بر دو هدف اصلی است : اول ، آگاهی بخشی به مردم درمورد انتخابات و دوم ترغیب آنها به شرکت پرشور در حوزه های رای گیری

تا انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز 12 ژوئن آینده ، زمان زیادی باقی نمانده است . به همین دلیل ، رهبر معظم انقلاب چند روز قبل در دیدار گروه کثیری از اقشار مختلف مردم ، به نکات مهمی در مورد انتخابات اشاره فرمود . ایشان که از انتخابات به عنوان پایه نظامی جمهوری اسلامی یاد می کند ، برای نشان دادن اهمیت رأی مردم ، به عدم مشارکت مردم در انتخابات در دوران رژیم مستبد پهلوی ، اشاره دارد و می فرماید : « از وقتی که رژیم پهلوی بر سر کار آمد ، انتخابات به معنای یک حرکت نمایشی محض تلقی شد ... در تمام آن دوران ، کمتر اتفاق افتاد که مردم احساس کنند باید رای بدهند تا در مدیریت کشور تاثیر بگذارند . »

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 ، زمینه آزادی مردم و مشارکت آنان را تعیین سرنوشت کشور فراهم ساخت . آیت ا... خامنه ای این واقعیت را چنین تشریح می فرماید : « انقلاب اسلامی ورق را به کلی برگرداند . مردم نقش پیدا کردند ، نه فقط در انتخاب نماینده مجلس ، بلکه در انتخاب رئیس جمهوری ، در انتخاب خبرگانی که رهبر را انتخاب می کنند و نیز در انتخاب شوراهای شهر که شهردارها را برمی گزینند . »

 

رهبر معظم انقلاب ، حق انتخاب مردم را در نظام جمهوری اسلامی بسیار مهم و اساسی می داند و تاکید می کند که انتخابات عرصه ظهور و بروز وحدت ، عقلانیت و شعور ملی مردم است . ایشان می فرماید : « اینک جمهوری اسلامی ایران با برگزاری حدود سی انتخابات مردمی و آزاد در کمتر از سی سال و در شرایط سخت و آسان ، نشان داده است که صادق ترین نظام مردم سالار در جهان امروز است . » رهبر انقلاب اسلامی ، انتخابات را یک آزمون الهی می داند و در توضیح آن می فرماید : « بعضی خیال می کنند انتخابات ، زمزمه های انتخابات و فضای انتخاباتی مایه اختلاف است . نه ، با رقابت مثبت ، انتخابات می تواند مایه اتحاد باشد ، می تواند تشجیع کننده به سرعت عمل و پیشرفت باشد . هر گروهی سعی کند برای خدمتگذاری به این ملت ، سهم متناسبی را که خود را لایق آن می داند به دست آورد . » در مقابل ، ایشان رقابتهای ناسالم و خلاف قانون را نادرست و باعث ضعف و انحراف انتخابات می داند .

 

آیت ا... خامنه ای همواره بر حضور گسترده مردم در هر انتخاباتی تاکید کرده است . ایشان بدون حمایت از حزب و گروه خاصی ، خواستار استفاده افراد از حق رایی است که برمبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به آنها داده شده است . رهبر انقلاب اسلامی ، تاکید می کند : « مردم سالاری دینی با حرف نمی شود . مردم سالاری دینی با شرکت ، حضور و اراده مردم و ارتباط فکری و عقلانی و عاطفی آنها با تحولات کشور شکل می گیرد . » ایشان در یکی از اظهارات اخیر خود ، انتخابات را به یک سرمایه گذاری عظیم ملی تشبیه کرده است که سود آن به مردم باز می گردد . رهبر معظم انقلاب در این خصوص می فرماید : « هر رایی که شما در صندوق می اندازید ، مثل این است که بخشی از این سرمایه گذاری ملی را تامین می کنید . » آیت ا... خامنه ای ، در مجموع لزوم شرکت مردم در انتخابات را چنین بیان می کند : « فضای کشور را باید فضای علاقه مندی و شوق به انتخابات کرد تا مردم بدانند که می خواهند کار بزرگی انجام دهند . دولتی سر کار بیاورند که برای رسیدن به آرمانهای بزرگ ، گامی بلند بردارد . اساس قضیه این است . »

 

رهبر انقلاب اسلامی همواره بر اصل سلامت انتخابات تاکید دارد . در ایران ، وزارت کشور ، مسئول برگزاری انتخابات است و شورای نگهبان قانون اساسی که اعضای آن منتخب رهبر و مجلس شورای اسلامی ایران هستند ، بر صحت انتخابات نظارت می کند . رهبر معظم انقلاب ، این شیوه برگزاری انتخابات را تدبیری درست و منطقی می داند که برای بالا رفتن ضریب اطمینان از درستی انتخابات ، در قانون اساسی آورده شده است . ایشان در مورد سلامت انتخابات خطاب به برگزار کنندگان آن می فرماید : « دستگاههای دولتی ، به ویژه دستگاه مجری انتخابات باید مراقب باشند تا در انتخابات به جانبداری متهم نشوند . دستگاه مجری انتخابات باید به طور کامل بی طرف بماند و از آن هیچ سخنی که نشان دهنده گرایش به یک طرف باشد ، صادر نشود . به این ترتیب ، مردم اطمینان خود را به مجریان انتخابات حفظ خواهند کرد . » آیت ا... خامنه ای همچنین آزادی قانونی مردم و نامزدها را در انتخابات ضامن برگزاری انتخاباتی پرشور تر و کامل تر می داند .

 

در طول بیش از سی سال که از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد ، انتخابات مختلف همواره سالم و به صورت قابل قبول ، برگزار شده است . رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این موضوع ، از شبهه افکنان در این باره می خواهد که انصاف را رعایت کنند و زحمات مسئولان را در زمینه برگزاری انتخابات سالم و مردمی ، نادیده نگیرند . البته دولتهای غربی ، با وجود آگاهی از واقعیتها و آزادیهای موجود در ایران ، همواره تلاش می کنند انتخابات ایران را زیر سوال ببرند . آیت ا... خامنه ای درباره دلایل دشمنی قدرتهای غربی با ملت ایران ، اظهار می دارد که با ظهور انقلاب اسلامی ، دست چپاول دولتهای استعماری از ایران کوتاه شد . ایشان در این زمینه تصریح می کند : « یکی از اشکال دشمنی آنها این است که پدیده با ارزش و موثر حضور مردم و نقش آفرینی مردم در اداره و مدیریت کشور را در تبلیغات خودشان نفی کنند یا نادیده بگیرند یا انکار کنند . » اما ایشان نه تنها انتخابات در ایران را خدشه ناپذیر می داند ، بلکه آن را بهتر از بسیاری از انتخاباتی که در دنیا برگزار می شود ، ارزیابی می کند و می فرماید : « انتخابات کشور ما از انتخابات اکثر این کشورهای مدعی دمکراسی ، هم آزادتر ، هم پرشورتر و هم انگیزه مردم در انتخابات بیشتر است . » رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از دلایل تلاش دشمنان برای ایجاد خدشه در انتخابات ایران را آن می داند که انتخابات یکی از مظاهر مردمی بودن جمهوری اسلامی و عظمت آن و از شاخصه های مهم پیروزی ملت ایران است .

اما رهبر معظم انقلاب ، انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران را که در آینده ای نزدیک برگزار می شود ، بسیار مهم و سرنوشت ساز می خواند و می فرماید : « انتخابات با سرنوشت مردم سر و کار دارد ، بخصوص انتخابات ریاست جمهوری که سپردن قوه اجرائیه کشور به دست یک نفر و یک مجموعه است که کشور را برای مدت چند سال اداره کنند . انتخابات این قدر اهمیت دارد . » ایشان تاکید می کند که مردم ، رئیس جمهوری می خواهند که انگیزه او ، کار برای ملت در عرصه های مختلف باشد و شور و نشاط و انگیزه کار را داشته باشد که این عمل جز با ایمان میسر نیست . ایشان در توصیه ای به نامزدهای ریاست جمهوری تاکید می کند : « کسانی که خود را برای انتخابات نامزد می کنند ، بدانند که انتخابات راهکاری برای بالا بردن توان کشور و آبرومند کردن ملت است . انتخابات فقط ابزاری برای قدرت طلبی نیست . اگر بناست این انتخابات برای اقتار ملت ایران باشد ، پس نامزدها باید به این اهمیت بدهند و این را در تبلیغاتشان ، در اظهاراتشان و در حضورشان رعایت کنند . »

آیت ا.... خامنه ای این بار نیز چون گذشته ، بر شرکت همه مردم در انتخابات ، تاکید می کند و می فرماید : « همه باید سعی کنند که انتخابات به بهترین و پرشورترین وجه و با شرکت مردم برگزار شود و مطمئن هستیم که مردم با اهتمام نسبت به مسئولیت الهی خود در سطحی وسیع و مطلوب در انتخابات شرکت خواهند کرد و انتخابات مایه افتخار و سربلندی نظام اسلامی خواهد شد . » ایشان تاکید می کند که هرچه مردم گسترده تر در انتخابات شرکت کنند ، دشمنان را بیشتر عصبانی می کنند و می افزاید : « هرچه انتخاباتی پرشورتر باشد ، عظمت ملت ایران بیشتر در چشم مخالفان و دشمنانش دیده خواهد شد و به ملت ایران احترام بیشتری خواهند گذاشت . دوستان شما هم در ( سایر کشورهای ) دنیا خوشحال می شوند . عظمت ملت ایران را حضور مردم در انتخابات نشان می دهد . انتخابات این است . »

 

 

منبع:

 

http://dari.irib.ir

يکشنبه سوم 3 1388
X