دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 167151
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

دسته ها : تبلیغات
پنج شنبه جهاردهم 3 1388

ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی که درابتدا با شعار هر شهروند یک ستاد فعالیت خود را آغاز کرده و خبر از کمبود بودجه و امکانات برای برنامه های تبلیغاتی خود می داد این روزها برای پربار کردن تبلیغات خود هزینه های میلیاردی را صرف برنده شدن نامزد مورد حمایت خود می کند.

پس از توزیع تی شرت های انتخاباتی و اعلام شماره حساب از سوی مسئولین امور مالی ستادهای حامی موسوی در استان های کشور، کمک های میلیاردی چند اسپانسر بزرگ خصوصی و نیز چند ارگان و سازمانی که با بودجه عمومی اداره می شود مقدمه انعقاد قرار دادهای میلیاردی در ستاد مهندس موسوی را فراهم کرده است.

به گزارش جهان، دست نوشته یک شهروند در پشت ویترین مغازه که بهترین تبلیغ از سوی میرحسین موسوی اعلام شده بود جای خود را به صدها میلیون پوستر انتخاباتی داده است.

بر همین اساس، ستادانتخاباتی میرحسین موسوی قرار دادی برای چاپ و نشر صد و هفتاد میلیون پوستر و بروشور انتخاباتی با کاغذ مرغوب با دوپیمانکار بزرگ منعقد کرده که ضمن چاپ و نشر این پوستر ها قرار است  6000  متر مربع بنر تبلیغاتی را نیز چاپ و تحویل این ستادها بدهند.
این درحالی است که برنامه های شخص میرحسین موسوی با چنین هزینه ها و ریخت و پاش هایی هماهنگ نیست

دسته ها : تبلیغات
پنج شنبه هفتم 3 1388
مهر: به نظر می رسد با گذشت اولین هفته از زمان تبلیغات انتخاباتی،نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری-به طور خاص سه رقیب احمدی نژاد- تلاش و فعالیت خود را بیشتر در فضای واقعی، کوچه و خیابان متمرکز کنند و از شیوه تبلیغاتی "چهره به چهره" استفاده کرده و از فضای مجازی و اینترنتی دور شوند.

با گذشت بیش از سه روز از آغاز موعد رسمی تبلیغات دهم دوره انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می رسد فضای شهر تهران و شهرهای بزرگ کم کم "انتخاباتی" می شود. هرچند که شیب و سرعت انتخاباتی شدن دراین دوره، به دلایل متعدد هنوز سرعت نگرفته است.

- تبلیغات محمود احمدی نژاد

استراتژی انتخاباتی- تبلیغاتی دکتر محمود احمدی نژاد، چون انتخابات قبل تاکید بر "مردمی بودن" ستادها و پرهیز از "حزبی شدن" فعالیت های انتخاباتی این نامزد ریاست جمهوری است.

ستاد انتخاباتی احمدی نژاد سه قشر " دانشجویان" ، "طلاب" و "جوانان" را به عنوان سه گروه هدف خود برگزیده است، مقایسه دولت نهم با دولتهای سابق، تاکید بر دستاوردهای هسته ای و مقاومت در برابر آمریکا و غرب، ایجاد و احیای دوباره تقابل های گفتمانی سال 1384 و ...از جمله مهمترین راهکارهای انتخاباتی ستاد وی محسوب می شود.

حامیان رئیس جمهور فعلی از فضای اینترنت هم غافل نیستند و حضوری پررنگ در این فضا دارند، ضمن اینکه استفاده از پیامک های شعرگونه در حمایت از احمدی نژاد یکی از ابتکارات ستاد انتخاباتی وی است. تفاوت عمده انتخابات دهم با انتخابات نهم ریاست جمهوری برای احمدی نژاد در این نکته است که برخلاف سال 1384، بسیاری از احزاب اصولگرا رسما از دکتر احمدی نژاد حمایت کرده اند.

- تبلیغات محسن رضایی

اما محسن رضایی، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری تنها با یک سایت رسمی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری حاضر شده است و گویا به تعامل مثبت با مردم از طریق رسانه های عمومی و نیز به سفرهای انتخاباتی به استان های غربی و جنوب غربی- که موطن اوست- بسنده کرده است. رضایی یادآور است که می تواند از هر سه نامزد انتخابات (موسوی، احمدی نژاد، کروبی ) "رای" بگیرد.

رضایی از نظر زمان ورود به رقابت های انتخاباتی ، دوران تبلیغات غیر رسمی را از دست داده است.

- تبلیغات مهدی کروبی

تنها روحانی حاضر درجمع نامزدهای انتخابات دهم ریاست جمهوری ، مهدی کروبی است. برگ برنده حزب اعتماد ملی و نامزد آن ، فهرستی از ژنرال های دوران اصلاحات مثل "کرباسچی، مهاجرانی،عباس عبدی، عماد الدین باقی و .." هستند. طبیعی است که در تبلیغات هم ستاد انتخاباتی کروبی از این برگ برنده استفاده کند: پوستر تمام قد کروبی و کرباسچی به عنوان " پوستر رسمی ستاد کروبی" از امروز رونمایی و پخش شد.

شهردار سابق تهران برای حمایت از شیخ اصلاحات تنها به عکس های تمام قد بسنده نکرده است، کرباسچی در اقدامی ابتکاری برای شمار زیادی از کاربران اینترنتی ایمیلی را ارسال کرده است. ایمیل کرباسچی به کاربران اینترنت با این مقدمه شروع می شود: غلامحسین کرباسچی هستم، پرویز استاندار اصفهان، دیروز شهردار تهران و امروز نگران ایران".

- تبلیغات میر حسین موسوی

بیلبورد حزب کارگزاران سازندگی با تصویر بزرگ آیت الله هاشمی رفسنجانی و این جمله که "اگر اکثریت در انتخابات شرکت نکنند، اقلیت حاکم می شود" بر دیوارهای شهر تهران خودنمایی می کند، تصویر سه گانه " اکبر هاشمی،میرحسین موسوی، سید محمد خاتمی" نیز دیگر تدبیر رسانه ای ستاد انتخاباتی کارگزاران برای جلب آراء مردم است.

اما به نظر می رسد عمده فعالیت های ستاد انتخاباتی مهندس موسوی در فضای مجازی و اینترنت متمرکز شده است: چند سایت خبری، جنبش وبلاگی و تلویزیون اینترنتی، رادیوی اینترنتی که همگی به انعکاس و انتشار برنامه ها، دیدگاهها، سفرها و عکس های موسوی می پردازند. اما با این وجود، نماد ستاد انتخاباتی مهندس موسوی، "رنگ سبز" است و حامیان موسوی با سربندها، مچ بندها،دستمال ها و پیراهن های سبزرنگ سعی می کنند در جامعه موج آفرینی کنند. زهرا رهنورد، همسر مهندس موسوی برخلاف همسران دیگر نامزدها، حضور پررنگ تری درعرصه انتخابات و تبلیغات دارد وبه همین خاطر ستاد انتخاباتی موسوی روی آرای زنان حساب ویژه ای باز کرده است.

"خانه کارگر"-از تشکل های حامی مهندس موسوی- مثل انتخابات مجلس هشتم از پوستر پیرمرد روستایی استفاده کرده است با این عنوان که "یاد یار مهربان آید همی"، عکس به کار رفته در این پوستر، مدتها مورد مناقشه عکاس روزنامه سیاست روز و خانه کارگر بود که شاید در روزهای آینده باز هم رسانه ها و مطبوعات منتظر چالش های حقوقی بر سر این عکس باشند.

- در حاشیه تبلیغات انتخاباتی

به گزارش مهر ، شهرداری تهران نیز در اقدامی بدیع از آمادگی خود برای اجاره اتوبوس به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد، اتوبوس های انتخاباتی قطعا می تواند "فضای شهری" را تحت تاثیر قرار دهد و بسیاری از "رای خاموش ها" را با خود همراه کند.

به نظر می رسد به مرور و با گذشت اولین هفته از زمان تبلیغات انتخاباتی،نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری-به طور خاص سه رقیب احمدی نژاد- تلاش و فعالیت خود را بیشتر در فضای واقعی، کوچه و خیابان متمرکز کنند و از شیوه تبلیغاتی "چهره به چهره" استفاده کرده و از فضای مجازی و اینترنتی دور شوند،که این امر قطعا به داغ تر شدن فضای انتخابات منجر خواهد شد، تجربه هم نشان داده است بسیاری از رای دهندگان متاثر از این فضای ایجاد شده، در هفته آخر تصمیم نهایی خود را می گیرند.
دسته ها : تبلیغات
سه شنبه پنجم 3 1388

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع داخلی، صادق محصولی، وزیر کشور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی بااعلام این مطلب گفت : به دلیل این که شورای نگبهان اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را به ما زودتر اعلام کرد ما نیز نیازی نمی بینیم که آغاز تبلیغات رسمی را به عقب بیاندازیم به همین دلیل اسامی نامزدها را اعلام کردیم تا آنها نیز فرصت بیشتری برای تبلیغات رسمی داشته باشند.

وزارت کشور صبح چهارشنبه در اطلاعیه ای محمود احمدی نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میر حسین موسوی را به عنوان نامزدهایی معرفی کرد که صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته است.

محصولی درباره واجدان شرایط رای دادن نیز اظهار داشت: متولدین ۲۳ خرداد ۱۳۷۰ و قبل از آن حائز شرایط رای دادن هستند و می توانند در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید”گاهی مشاهده می شود که در نشست های سخنرانی حامیان نامزدها درگیری پیش می آید، آیا تدابیری در این زمینه اندیشیده شده است؟”، گفت: فضایی که برای سخنرانی حامیان نامزدها در نظر گرفته شده در اختیار خود آنان است و باید فضایی آرام و بدون تشنج باشد.

وی با اشاره به این که مدیریت این نشست ها برعهده خود ستادهاست، گفت: اگر یک نامزدی افکار و نظر خود را بیان می کند، صحیح نیست کسی که مخالف نظر آن نامزد است به ایجاد تشنج در نشست اقدام کند.

وزیر کشور تصریح کرد: مطمئن هستیم که ملت ایران با برگزاری انتخابات باشکوه علی رغم میل دشمنان نظام، راه رسیدن به اهداف عالیه خود را کوتاهتر می کنند.

محصولی با بیان این که در انتخابات پیش رو، استمرار گفتمان انقلاب و ادامه راه شهیدان پیام مردم خواهد بود، گفت: فضای کشور به گونه ای است که شاهد استقامت و پافشاری بر آرمان های ملت بعنوان مهم ترین خواست آنان هستیم.

وی همچنین با تأکید بر این که رقابت انتخاباتی باید موجب ایجاد وفاق و پیوستگی بین صفوف مردم شود اضافه کرد: باید از هر کاری که اتحاد ملی را خدشه دار کند بپرهیزیم.

وزیر کشور ادامه داد: وزارت کشور تمام همت خود را برای همگرایی هر چه بیشتر بین مردم و نخبگان برای تحقق شعار مشارکت حداکثری، رفتار قانونی و اخلاق انتخاباتی صرف خواهد کرد.

وی مردم را دارای بصیرت و فهم بالا خواند که از ابزارهای تبلیغاتی و عملیات روانی پیچیده که توسط دشمنان انقلاب صورت می گیرد، ‌آگاهند.

محصولی افزود: حضور باعزت و افتخار آمیز مردم طی سالهای گذشته نشان دهنده تأثیر نداشتن عملیات روانی بر مردم است. فضای مناسبی در کشور وجود دارد و نامزدها می توانند در فضای آزاد و باز به بیان نظرات خود بپردازند.

محصولی خاطرنشان کرد: ‌مردم به دنبال یافتن حق هستند و در نهایت بر حسب برداشت خود از گفته ها، عملکردها و برنامه های نامزدها رأی خود را به صندوق می ریزند.
وی با بیان این که باید قدر این فضای آزاد و بسیاری مناسب را دانست، به کاندیداهای انتخابات آتی توصیه کرد به دنبال رفتار قانونی و اخلاق مداری در انتخابات آتی باشند چرا که بر اساس تجربه، نحوه مواجهه کاندیداها با مقوله انتخابات و تبلیغات انتخاباتی در شناسایی کاندیدای مورد نظر مردم موثر است.

وی همچنین در ادامه توصیه خود به کاندیداها گفت: باید فرصت پیش آمده را غنیمت شمرده و توقعات مردم را در رفتارهای انتخاباتی مدنظر قرار دهند و از اسراف و تبذیر و رفتارهایی که مخالف شأن ملت ایران است بپرهیزند.

به گفته محصولی، اگر کاندیداها به این شیوه رفتار کنند در پیشگاه مردم پیروزند اگر چه ممکن است از نظر ظاهری نتیجه دیگری رقم بخورد.

وی حضور مردم در انتخابات را نشان دهنده اعتماد آنان به انقلاب، کشور، مسئولان و مجریان برگزاری انتخابات دانست و افزود: درباره پاسداری از آرای مردم پیش بینی های لازم در قانون صورت گرفته و تلاش مجریان انتخابات این است که از تک تک آرای مردم صیانت صورت گیرد.

وی یادآور شد: شورای نگهبان ناظر انتخابات است و همچنین وزارت کشور هیأت های بازرسی از عملکرد مجریان را تشکیل داده تا بر آنان نیز نظارت صورت گیرد.

وزیر کشور همچنین تأکید کرد: هر یک از نامزدها می توانند برای هر یک از شعب اخذ رأی یک نماینده معرفی کنند و ما مجدداً استقبال خود را از این مسأله اعلام می کنیم.

وی با بیان این که انتخابات در فضایی شفاف و روشن صورت می گیرد ادامه داد: مردم مجریان اصلی انتخابات هستند چرا که تشکیل هیأت های اجرایی مطابق قانون از معتمدان مردم صورت می گیرد و مجریان انتخابات نیز که بر سر صندوق ها حاضر می شوند توسط همین هیأت های اجرایی مردمی انتخاب می شوند.

محصولی از برگزاری جلسه های متعددی برای استفاده مساوی نامزدها از صدا و سیما خبر داد و گفت: در این دوره از انتخابات برنامه های بهتر و با کیفیت بیشتر نسبت به دوره های قبل در راستای معرفی برنامه های کاندیداها از صدا و سیما خواهیم داشت.

وی همچنین از قرعه کشی ترتیب پخش برنامه های تبلیغاتی کاندیداهای انتخاباتی طی بعداز ظهر امروز و با حضور نمایندگان کاندیداها خبر داد و خاطرنشان کردکه برای اولین بار در تاریخ انتخابات قرار شده است در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی که صدا و سیما امکان پخش برنامه های مختلف نامزدها را دارد ترتیبی اتخاذ شود تا هر کدام از کاندیداها بتوانند برنامه ای را داشته باشند، به این ترتیب شرایط استفاده مساوی و مناسب برای همه کاندیداها فراهم شده است.

وزیر کشور افزود: همچنین این موقعیت طلایی فعلی کشورمان ناشی از فضای صمیمانه بین مردم و مسئولان است و حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات می تواند استمرار بخش این فضا باشد.

وی با بیان این که فضای کنونی انتخابات به گونه ای است که گفتمان اول انقلاب فضای قالب کشور است ادامه داد: در چنین فضایی نخبگان، مسئولان و همه حیات بانشاط انقلاب اسلامی را دنبال می کنند و این مبارک است.

محصولی در ادامه خدمت رسانی بی منت را دیگر گفتمان غالب کشور ذکر کرد و افزود: این نیز موضوع مبارکی است و ما شاهدیم که تمامی نخبگان و حتی نامزدها به دنبال بازآفرینی این گفتمان ازطریق کلمات ساده زیستی و اتصال به امام و رهبری هستند.
وزیر کشور تاکید کرد که تخریب توسط هواداران نامزدها یا جریان های سیاسی نه تنها اثر مثبتی در راستای منافع آن نامزد یا حزب ندارد بلکه باعث رویگرداندن مردم از آن نامزد یا جریان سیاسی می شود.

وی با مروری به تجربیات گذشته گفت: ما در گذشته شاهد بودیم که هرگاه مردم احساس می کردند که برعلیه نامزدی فضای تخریبی به وجود آمده است عکس العمل منفی نشان می دادند.

وزیر کشور متذکر شد: اگر ما همگی به دنبال حضور گسترده مردم هستیم باید از طرح مباحثی که موجب تخریب نامزدها، هتک حرمت و التهاب در جامعه می شود جلوگیری کنیم.

محصولی انتخابات را در کشورمان یک امر نمایشی ندانست و تاکید کرد تعیین سرنوشت در کشور ما با انتخابات رقم می خورد و مدیریت اجرایی کشور برای ۴ سال در بالاترین سطح توسط انتخابات ریاست جمهوری تعیین می شود.

وی سخنان خود را این گونه ادامه داد: اگر مروری به انتخابات در ۳۰ سال گذشته داشته باشیم خواهیم دید که مردم شریف ایران با حضور گسترده، نظر و اراده خود را بر کشور حاکم کرده اند و بعد از پیروزی انقلاب در تمامی صحنه ها این مردم بوده اند که انقلاب را پیش بردند.

وزیر کشور با یادآوری اولین انتخابات پس از انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار داشت: برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی انتخاباتی با کیفیت و به صورت واقعی انجام شد و این یادگاری است که به جا مانده چرا که قبل از پیروزی انقلاب، انتخابات واقعی و با این کیفیت نداشته ایم.

وی با بیان این که اکنون تمامی ارکان نظام با رای مردم و انتخابات مشخص می شود گفت: نظام ما یک نظام رویشی است اما ایستا و جامد نیست به همین دلیل باید در تمامی مولفه ها از جمله انتخابات رو به جلو حرکت کنیم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه کاندیداها باید مسائل اخلاقی را رعایت کنند گفت: شعارهای کاندیداها به گونه ای نباشد که موجبات شادمانی دشمنان را فراهم کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر نحوه نظارت وزارت کشور بر شعارها و وعده های نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوی گفت: ما به کاندیداها توصیه می کنیم که شعارهای خود را به گونه ای طرح نکنند که موجبات شادمانی دشمنان را فراهم آورند و این،توصیه اخلاقی خادمان ملت به نامزدها و هواداران آنان است.

محصولی ادامه داد: اگر احیانا در این راستا تخلفاتی صورت گیرد،قوه قضائیه و دادستان باید مطابق با وظیفه خود عمل کنند.
خبرنگار شبکه جهانی جام جم درباره تبلیغات نامزدها در خارج از کشور پرسید،وزیر کشور پاسخ داد: تبلیغات در خارج کشور از داخل مرزها جدا نشده است.

وی با بیان اینکه ضوابط تبلیغات در داخل کشور می تواند ملاک عمل برای تبلیغات کاندیداها در دیگر کشور ها باشد، ادامه داد: مسئول اخذ رای در خارج از کشور وزارت امور خارجه تعیین شده است و همکاری خوبی بین ستاد انتخابات کشور و این وزارتخانه وجود دارد.

به گفته او، برنامه های متعددی برای آشنایی ایرانیان مقیم خارج از کشور با افکار و برنامه های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از شبکه های جهانی صداو سیما پخش می شود.

محصولی با اشاره به برگزاری انتخابات طی ۳۰ سال گذشته به طور سالم تاکید کرد: در دوره آینده نیز انتخابات با کمال صحت و سلامت برگزار خواهد شد.

وی همچنین درباره افرادی که به شیوه های مختلف در صحت برگزاری انتخابات تشکیک وارد می کنند اظهار داشت: احتمال می رود این افراد فضا را برای خود مطبوع نمی بینند.

وزیر کشور ادامه داد: ضرورتی نداد همواره بگوییم فضای انتخابات نامطلوب است و نگران سلامت انتخابات هستیم کما اینکه اگر به آرشیو رسانه ها در زمان برگزاری انتخابات گذشته که توسط برخی از این گروه ها برگزار می شد، مراجعه کنیم باز هم به مواردی بر می خوریم که درباره سلامت انتخابات تردید داشته اند.

به گفته او طرح اینگونه مسائل نوعی فضاسازی روانی است و مردم با هوشیاری و فهم بالای خود فریب این موارد را نمی خورند.

محصولی تاکید کرد: مکانیزم های پیش بینی شده در قانون به گونه ای است که هیچ گونه تقلب در آن امکان‌پذیر نیست.
وی توضیح داد که اگر تخلفات کوچکی رخ بدهد فرایند برگزاری انتخابات به گونه ای برنامه ریزی شده که این تخلفات دیده می شود و با آن برخورد مناسب صورت می گیرد.

وی به برخی نامزدهای انتخابات آتی توصیه کرد به جای تردید در انتخابات از ظرفیت های قانونی استفاده کنند که یکی از آنها امکان حضور نمایندگان کاندیداها در تمام شعب اخذ رای است.

وزیر کشور در خصوص اقدامات دشمنان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و راه انداختن شبکه تلویزیونی اسرائیل در این راستا گفت: دست و پا زدن دشمن نشان دهنده اهمیت انتخابات در نظام جمهوری اسلامی است و آنها می دانند که انتخابات در کشور ما سرنوشت‌ساز است.

وی اظهار داشت: اگر اسرائیل و دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی نخواهند در مساله انتخابات کشورمان خط دهی کنند، باید تعجب کنیم.

وزیر کشور با بیان این که تمامی تلاش های انتخابات در ۳۰ سال گذشته حاکمیت اراده مردم و مردم سالاری دینی بوده گفت: حاکمیت اراده مردم باید بر تمامی عملکردها و رفتارهای مجریان انتخابات ناظر و جاری باشد.

وی ادامه داد: در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار سه مرحله از انتخابات به صورت رایانه ای اجرا می شود و این موفقیت بزرگی است که می تواند زمینه گام های بلند کیفی و کمی در انتخابات بعدی باشد.

وزیر کشور ادامه داد: مردم می توانند با شروع تبلیغات از برنامه و ایده های نامزدها اطلاع پیدا کنند و رفتارهای آنها را بسنجند و این بهترین فرصت برای گروه های سیاسی است که با نشان دادن اخلاق اسلامی و صداقت با مردم، نمره خود را در پیشگاه مردم ارتقا دهند.

محصولی تاکید کرد: اگر قرار است حاکمیت قانون و اخلاق در جامعه حاکم باشد مردم بیش از همه از مسئولان و نخبگان جامعه انتظار این امر را دارند.

وی ادامه داد: بنابراین باید سعی کنیم با رفتار قانونی و رقابت اخلاقی، فضای دلنشین، صمیمی، با شکوه و با طراوتی را برای کشور و مردم در انتخابات ایجاد کنیم نه این که با تخریب، هتک حرمت، شائبه ها و مطرح کردن مطالب غیرصحیح در جامعه دلهره به وجود آوریم.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: در این دوره از انتخابات برای نخستین بار مناظره دو به دو (دو نفری) از صدا و سیما پخش خواهد شد که هر کدام از نامزدها در مجموع ۴ ساعت و نیم فرصت دارند که به بیان دیدگاه های خود در مناظره بپردازند.

یاداوری می شود وزارت کشور علیرغم دعوت از رسانه های خارجی ، خبرگزاری مهر را به این نشست دعوت نکرده بود. علیرغم این مسئله “مهر” در جهت ایفای رسالت حرفه ای خود و کمک به انتخاباتی شکوهمند و شفاف اخبار وزارت کشور را منتشر می نماید.

منبع:

http://www.entekhabat.com

دسته ها : تبلیغات
پنج شنبه سی یکم 2 1388
X