دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169594
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


خبرگزاری فارس

حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد 1388 می تواند فرصت های امنیتی - سیاسی زیر را برای نظام و فعالیت دولت دهم به همراه داشته باشد:
1) کم رنگ نشان دادن آثار تحریم ها و مختل سازی ثبات فکری - رویه ای حامیان دیپلماسی تحریم- یکی از مهمترین دلایل آمریکا برای گسترش عمق و سطح تحریم ها، مشروعیت زدایی از ساختارهای حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران است، به طوری که با انعکاس تصاویر مجازی از آسیب های اقتصادی و اجتماعی تحریم ها و ایجاد سرخوردگی در میان آحاد جامعه در جهت مأیوس نمودن مردم و تضعیف مشارکت حداکثری حرکت می کند، در حالی که تحقق حضور فعال و هوشمندانه در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر توسعه ظرفیت امنیت استراتژیک نرم افزاری ایران، این پیام سیاسی را به حامیان دیپلماسی چماق و هویج می دهد که هیچ گاه ابراز تهدید نمی تواند خلل در پشتوانه ملی برای دفاع از دولتمردان برای حمایت از حقوق اسال ملت به وجودآورد که نه تنها قدرت مانور متولیان دیپلماسی هسته ای را افزایش دهد؛ بلکه به ایجاد دو دستگی در جبهه متحدان آمریکا برای تداوم گزینه تحریم منجر خواهد شد.
2) به چالش کشاندن بنیان های براندازی نرم: یکی از مهم ترین ابزارهای دیپلماسی امنیتی آمریکا برای تغییر رفتار دیپلماسی فعال دولت دهم کاربست آموزه های دکترین براندازی نرم با هدف وادارسازی کارگزاران نظام به امتیازدهی و اتحاد رویکرد وادادگی است.
بنیان های دکترین براندازی نرم بر چهار محور راهبرد مهار، نبرد رسانه ای، سازمان دهی نافرمانی مدنی و ایجاد و گسترش« تنش های قومی - فرقه ای» متمرکز شده در حالی که تحقق مشارکت حداکثری می تواند هر چهار تهاجم فوق را خنثی کند.
تحقق مشارکت حداکثری مبین پایمردی دولتمردان به ارزش های دموکراتیک، احترام به کرامات انسانی و صیانت از حقوق اساسی ملت است که می تواند نقش تأثیرگذاری را بر خنثی سازی جنگ روانی تبلیغاتی غرب مبنی بر ادعای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ایفا نماید.
3) تقویت قدرت نرم ایران در ساختار سیاسی خاورمیانه:مشارکت حداکثری به معنای پذیرش جامعه نسبت به فراهم نمودن زیر ساخت های مناسب برای تأثیرگذاری صلح آمیز وغیر مستقیم در فرایندهای تصمیم گیری است که می تواند ظرفیت بحران زدایی و اقناع سازی نظام را توسعه داده و سیاست های راهبردی دولت آینده را از یک پشتوانه ملی برخوردار نماید.
از طرفی مشارکت حداکثری به معنای تنوع افکار کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری است که می تواند بخشی از آفندهای جنگ تبلیغاتی مخالفان نظام مبنی بر تقسیم جامعه به اصلاح طلب و محافظه کار را کم رنگ کند.
4) تقویت ضرایب امنیتی استان های مرزی: حضور پر رنگ قدرت های فرامنطقه ای ناتو و ایالات متحده در اولین حلقه امنیتی جمهوری اسلامی ایران، تمرکز بخشی از تهاجم نرم به سمت بحران سازی ( بحران کار آمدی، هویت و مشروعیت)، تکثر قومی- فرقه ای در مختصات جامعه شناختی اکثر استان های مرزی و تلاش برخی معارضان نظام برای ناامن سازی شهرهای مرزی از مهمترین پتانسیل های تهدیدزای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و حضور حداکثری مردم بومی این استان ها در انتخابات ریاست جمهوری می تواند نوعی بازدارندگی استراتژیک روانی در مقابل لفاظی های آمریکا مبنی بر عملیاتی کردن تهدیدات سخت افزاری یا نقش بازدارنده ای را در مقابل اقدام های تروریستی گروه های معارض بویژه در استان های شرقی ایفا نموده و بالتبع ضریب وقوع بحران های یکپارچگی و هویت را کاهش می دهد.
5) تقویت مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی:یکی از فرصت های مشارکت حداکثری در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این است که نشان می دهد مردم اعتقاد دارند می توانند مطالبات خود را در ساختار سیاسی موجود دنبال نمایند که پشتوانه محکمی برای دولت هم در پیگیری سیاست های راهبردی، هزینه ساز و یا عملیاتی کردن شعارهای انتخاباتی است.
6) کاهش تعارضات خشونت آمیز: از جنبه های مثبت مشارکت افزایی در انتخابات، فرصت سازی برای بیان عقاید متفاوت است و از لحاظ امنیتی می تواند از انباشت مطالب سیاسی نهفته که ممکن است در اثر یک واقعه یا حادثه به صورت دفعی و خشونت آمیز بروز کند جلوگیری کند.
7) ایجاد بازدارندگی نرم از طریق ظرفیت سازی امنیتی:در شرایطی که بهره گیری از ابزارهای جنگ اقتصادی و یا کاربست تهاجم نرم به یکی از اولویت های راهبردی مخالفان نظام تبدیل شده؛ مشارکت حداکثری از اهداف حیاتی مدیران استراتژیک نظام برای ظرفیت سازی امنیتی و ایجاد بازدارندگی نرم محسوب می شود؛ به طوری که ارتقای سطح، نوع، میزان مشارکت تأثیر مثبتی را بر روند توسعه زیر بناهای امنیتی کشور برای خنثی سازی سناریوهای تهدیدزا خواهد داشت. به طوری که به اذعان مقام های کاخ سفید و کنگره، یکی از مولفه های دولت آمریکا برای تعیین سرعت، شیب ، جهت گیری و نوع تعامل با جمهوری اسلامی ایران روندکاوی دهمین انتخابات ریاست جمهوری است.

¤ نتیجه گیری
مشارکت زدایی در فرایند دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از اهداف تهاجم نرم دشمن برای تداعی وجود انسداد سیاست در جمهوری اسلامی است تا بتواند پتانسیل وقوع بحران های سیاسی - امنیتی را فراهم کند. کم توجهی به ترفندهای مخالفان نظام برای مشارکت زدایی در فرایند انتخابات می تواند به تضعیف مقبولیت ساختارهای حاکمیتی و ظهور بحران مشروعیت منجر شود به ویژه اینکه بحران مشروعیت ارتباط تنگاتنگی با سایر بحران ها از جمله بحران های هویت، نفوذ ، مشارکت دارد؛ لذا انجام تمهیدات پیش دستانه برای جلوگیری از وقوع بحران مشروعیت می تواند پتانسیل وقوع سایر بحران را نیز تضعیف نماید

چهارشنبه سیزدهم 3 1388

چهارشنبه سیزدهم 3 1388

عصر ایران: " دیوید ایگنیشس " سرمقاله نویس روزنامه واشنگتن پست و از تحلیلگران امور ایران روز گذشته در سر مقاله ای در این روزنامه با عنوان " تغییر در فضای انتخاباتی ایران " ، پیروزی میر حسین موسوی در انتخابات آتی ریاست جمهوری را محتمل تر از پیروزی دیگر رقبای او از جمله محمود احمدی نژاد دانست اما در عین حال بر عدم قطعیت گمانه زنی ها تا پایان انتخابات تاکید کرد.

 

وی در این مقاله نوشته است :

 

" با نزدیک تر شدن به انتخابات ریاست جمهوری 12 ژوئن (22 خرداد ) در ایران به نظر می رسد ایرانیان در حال تجربه کردن شعار " تغییری که می توانیم به آن ایمان داشته باشیم" به سبک خودشان هستند. محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران کم کم عرصه را به رقیب اصلی خود، که عملگراتر و با تجربه تر از اوست یعنی میر حسین موسوی واگذار می کند.

 

خبرگزاری شینهوای چین روز 27 می در گزارشی از نتایج نظر سنجی ها در ایران اعلام کرد که بر اساس آخرین نظر سنجی ها میر حسین موسوی در 10 شهر اصلی و بزرگ کشور با کسب 38 درصد آرا 4 درصد از احمدی نژاد پیش افتاده است .نتایج نظر سنجی دیگری که سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران به انجام رسانده نیز موید این نکته است که موسوی در شهر تهران با کسب 47 درصد آرای شهروندان تهرانی از محمود احمدی نژاد که 43 درصد آرای تهرانیان را دارد پیش افتاده است.

 

یکی از کارشناسان ایرانی امور سیاسی که چند هفته پیش به واشنگتن سفر کرده بود ، به صراحت و قاطعیت از پیروزی موسوی در انتخابات پیش رو و تشکیل یک دولت میانه رو با مشارکت میانه روهای هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا سخن می گفت.

 

البته این مساله که موسوی تبدیل به چالشی اساسی برای دولت احمدی نژاد شده نوعی هیجان سیاسی را در ایران بر انگیخته است .

غربی ها اغلب ایران را به عنوان کشوری تصور می کنند که یک اردوگاه نظامی اسلامی است و هر کسی در این اردوگاه مشغول مارش نظامی است، اما با تعجب

آنچه که این روزها در ایران در حال زخ دادن است این است که مطبوعات ایران مباحث داغ انتخاباتی را آزادانه بیان می کنند.حامیان موسوی آزادانه سیاست های محمود احمدی نژآد را به نقد و چالش گرفته اند؛ آنها از بیکاری ،افزایش نرخ تورم و انزوای بین المللی کشور در دوره مدیریت 4 سال گذشته احمدی نژاد به شدت انتقاد می کنند.

 

موسوی در سخنرانی هفته گذشته خود در اصفهان با انتقاد از سیاست ها و مواضع احمدی نژاد گفت که ماجرا جویی ها و سخنان تند احمدی نژاد ایران را بی حرمت کرده است.

 

وی گفت : رییس جمهوری با مواضع و اظهارات خود موقعیت ایران را در خطر قرار داده است ". اشاره موسوی به سخنانی بود که محمود احمدی نژاد در کنفرانس ضد نژاد پرستی سازمان ملل در ژنو درباره اسراییل بر زبان آورد.موسوی معتقد است محمود احمدی نژاد مقام و منزلت ایران در خارج از کشور را تنزل داده است .

 

با توجه به افزایش محبوبیت و احتمال پیروزی موسوی به نظر می رسد حامیان محمود احمدی نژاد از این موضوع عصبی شده و شروع به پاره کردن بنرها و پوسترهای موسوی در سطح شهرها نموده اند .

 

اخیرا خبرگزاری های رسمی در ایران خبر از آتش زدن بنرها و پوسترهای موسوی در چهارشنبه گذشته در اصفهان دادند. همچنین دو هفته پیش طرفداران رییس جمهور ایران به سمت حامیان موسوی در شهر ملارد نزدیک تهران گاز اشک آور پرتاب کردند. البته به نظر می رسد این گونه حوادث رویدادهایی بدون برنامه ریزی و تنها از جانب برخی از هواداران تندروی احمدی نژاد بوده باشد اما تجربه نشان می دهد که احمدی نژاد می تواند در روزهای نزدیک به انتخابات از تاکتیک های منحصر به فردی برای به حاشیه راندن رقیبان خود نیز استفاده کند.

پیام اصلاح طلبانه میر حسین ، اعتبار انقلابی او را پشت سر دارد. همه از 8 سال نخست وزیری او در شرایط بحرانی و جنگی در دهه اول انقلاب به نیکی یاد می کنند.چرا که همه خاطره خوبی از دوران مدیریتی 8 ساله او بر اقتصاد کشور دارند.در واقع گذشته موسوی به او این امکان را می دهد که پلی بر شکاف میان لیبرال ها و محافظه کاران ایران بزند و این دو گروه را به هم نزدیک کند.

 

از نقاط قوت دیگر موسوی حمایت محمد خاتمی رییس جمهور پیشین اصلاح طلب ایران از اوست که وی حتی با وجودی که خود اعلام کاندیداتوری کرده بود با حضور موسوی عرصه را برای او خالی کرده و به صراحت از موسوی حمایت کرده است .

 

البته دو کاندیدای دیگر نیز در صحنه حضور دارند که یکی محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگری مهدی کروبی رییس اسبق مجلس ششم است . اما بسیاری معتقدند که در این انتخابات در واقع رقابت اصلی بین موسوی و احمدی نژاد خواهد بود و ممکن است این دو نامزد با به دست آوردن بالاترین رای در مرحله اول برای رقابت نهایی به مرحله دوم بروند.

بیژن خواجه پور یکی از تحلیل گران سیاسی امور ایران که چند هفته پیش به واشنگتن آمده بود درباره انتخابات ایران معتقد بود که :" اگر حادثه ای غیر قابل پیش بینی روی ندهد می توان پیش بینی کرد که موسوی در این انتخابات به پیروزی خواهد رسید . چرا که اگر راه یابی او و احمدی نژآد به مرحله دوم محتمل ترین سناریوی قابل پیش بینی باشد ،موسوی خواهد توانست در مرحله دوم احمدی نژاد را شکست دهد چرا که در این صورت احمدی نژاد در مرحله دوم با جبهه ای گسترده از نیروهای سیاسی خواهان تغییر مواجه خواهد بود و دو کاندیدای دیگر یعنی مهدی کروبی و محسن رضایی هم به پشت موسوی خواهند رفت و در این صورت شکست احمدی نژاد قطعی خواهد بود.

 

دو هفته آتی مشخص خواهد ساخت که آیا پیام اصلاحات میر حسین موسوی آن قدر قدرتمند بوده است که محمود احمدی نژاد را شکست دهد یا نه ؟اما تا آن زمان حقیقت جاری در انتخابات ایران این است که تا آخرین لحظات آن از کمپین های انتخاباتی رقبای احمدی نژاد ،بوی شعار تغییر می آید.

منبع:

http://www.erj.ir

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه سیزدهم 3 1388

 

ایسنا: دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: امام خمینی(ره) به عنوان رهبری نظام آمد و پیوندی ناگسستنی بین جمهوریت و اسلامیت ایجاد کرد. عده‌ای می‌خواستند حکومت اسلامی را به جای جمهوری اسلامی بنشانند اما ایشان جمهوری اسلامی را برگزید؛ چراکه می‌خواست حضور مردم در صحنه تثبیت شود.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی کروبی در ساری اظهار کرد: در روزهای باقی مانده به انتخابات باید آن‌چنان کار کنیم و آماده باشیم که بتوانیم انتخاباتی بسیار باشکوه برگزار کنیم. این انتخابات یک فرصت و یک نعمت و از همه‌ مهم‌تر یک حق است که به وسیله‌ مبارزات پدران و مادران و فرزندان شما برای شما به وجود آمده است.

 

وی با اشاره به برنامه‌های خود برای جوانان، دانشجویان و زنان گفت: شما که می‌خواهید در انتخابات شرکت کنید و دست به انتخاب بزنید باید با برنامه کاندیداها و پیشنیه‌ کسانی‌که با آن‌ها همکاری می‌کنند آشنا شوید تا بتوانید انتخاب خوبی را داشته باشید.

 

وی با اشاره به منابع غنی طبیعی در استان مازندران نیز افزود: متاسفانه ماتاکنون نتوانسته‌ایم خدمتی را که باید به مردم داشته باشیم در حالی‌که از فرصت و عظمت این استان باید به نحو احسن استفاده کرد. ان‌شاءالله در صورت انتخاب تحولی در این استان انجام می‌دهم که مردم با همه وجود این تحول را احساس کنند.

 

به گزارش ایسنا این کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری هم‌چنین در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: ما 9 روز دیگر برای انتخابات فرصت داریم و اگر بخواهیم انتخاباتی باشکوه و باعظمت برگزار کنیم، باید از این روزها شبانه‌روز کمال استفاده را داشته باشیم و اقشار مختلف را برای حضور در پای صندوق‌های رای آماده کنیم.

 

وی گفت: اگر طالب تغییر هستید، اگر از اوضاع ناراضی هستید، اگر از انزوای سیاسی رنج می‌برید، اگر ناراحتید که ملت با این تاریخ کهن در دنیا تحقیر شوند، اگر گرانی و بیکاری هست و با معلمان و دانشجویان با حرمت برخورد نمی‌شود و با شهروندان عادی برخورد می‌شود، اگر از این اوضاع ناراضی هستید باید در انتخابات شرکت کنید و خودتان سرنوشت مسوول اجرایی کشور را مشخص کنید.

 

وی افزود: یقینا شور شما دانشجویان به ما نشاط و روحیه می‌دهد و البته سنگینی مسوولیت را هم بر دوش ما می‌آورد که در مقابل این نیروهای جوان و باانگیزه چه بار سنگینی بر دوش ماست تا بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم.

 

کروبی افزود: انتخابات پیش رو یک فرصت است که گرچه قدری مشکل است اما ایجاد تغییر در پی این انتخابات، عملی و شدنی است. پس اگر می‌خواهید اوضاع را تغییر دهید با حضور گسترده خود پای صندوق‌های رای حاضر شوید. در دوره‌ قبل ما بارها گفتیم حرکت‌هایی که تردید و شک می‌آورد را انجام ندهید و هشدار می‌دادیم که اگر مردم از پای صندوق‌ها کنار بروند، بیچاره خواهیم شد. به هر تقدیر این چهار سال رقم خورد و البته این اوضاع به دست خودمان اتفاق افتاد، اما از هرکجا که جلوی ضرر را بگیریم منفعت است.

 

وی با اشاره به نقش جوانان در پیروزی انقلاب و هم‌چنین عرصه‌های سازندگی و علم و دانش تصریح کرد: اکنون هم شما جوانان باید در انتخابات حضور داشته باشید و سایر اقشار را هم برای حضور در انتخابات تشویق کنید.

 

وی با بیان این‌که " باید از آرای چهار کاندیدای انتخابات به صورت علی‌السویه مراقبت شود" خاطرنشان کرد: ما با تفاهم و برادری کار را پیش می‌بریم. البته من هرگاه که دیدم فرد و شخصیتی از حد و مرز خود خارج شده با او برخورد کرده‌ام.

 

این کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم انتخاب روسای دانشگاه‌ها توسط هیات علمی نیز اظهار کرد: در صورت روی کار آمدنم این قول را به شما می‌دهم که در بین دانشجویان، زندانی سیاسی نخواهیم داشت. اگر دانشجویی نقدی داشت می‌شنویم، اگر خواسته عملی داشتند آن را عملی می‌کنیم و اگر هم مقدور نبود علتی ندارد که آن دانشجو را به زندان ببریم، اما به هر حال ممکن است اتفاقی بیافتد و قوه‌ قضاییه وارد شود. در این‌جا این قوه مستقل است و تنها می‌توان با گفت‌وگو، تعامل و چانه‌زنی کار را به پیش برد.

 

وی افزود: البته حتما این را قبول دارید که اگر جرمی اتفاق افتاد و کسی عادلانه محکوم شد این حق است اما مسلما اگر دانشجویی محکوم هم شد پس از آن باید بتواند به دانشگاه برگردد و درسش را بخواند. پس اگر قوه قضاییه سندی پیدا کرد و کسی تخلفی انجام داده بود باید حساب شده و قانونی با آن برخورد کرد و آن‌چه که مربوط به من است یقینا دانشجوی زندانی و ستاره‌دار وجود نخواهد داشت.

 

 

منبع:

http://www.erj.ir

دسته ها : انتخابات
چهارشنبه سیزدهم 3 1388
یادداشت احسان محسنی در حمایت از میرحسین موسوی

1-میرحسین "پاک" است. او در تمام 30 سالی که از انقلاب گذشته ، در مناصب مختلف نظام حضور داشته و طبیعتاً از رانت های متعددی می توانسته برخوردار شود ولی تا کنون ، حتی مخالفان سیاسی اش نیز نتوانسته اند "انگ" حتی یک ریال سوء استفاده مالی را به او بچسبانند.

2- او مدیریت بحران را به خوبی می داند و در بحرانی ترین شرایط انقلاب ، یعنی در بحبوحه جنگ تحمیلی ، محاصره اقتصادی و  ناآرامی های داخلی ، کشور را به گونه ای اداره کرد که هیچ کس سر گرسنه بر زمین نگذاشت و همه مردم ، دستکم از حداقل ها برخوردار بودند .
امروز نیز به مردی چنین "مدیر" نیاز داریم.

3- خود رأی نیست . کسانی که با میرحسین ، چه در منصب نخست وزیری و چه در دانشگاه و فرهنگستان کار کرده اند ، بر روحیه جمع گرایانه وی و اعتقادش به مشاوره ، شهادت می دهند.
امروز ، روزگاری نیست که حاکمان بتوانند با تصمیمات شخصی کشورداری کنند.

4- او دنیا و سیاست خارجی را به خوبی می شناسد.
فراموش نکنیم که در کارنامه میرحسین موسوی ، وزارت خارجه نیز ثبت شده است.
کسی که دنیای امروز را بشناسد ، در سخن گفتنش و در عمل کردنش برای کشور هزینه زایی نمی کند.
حضور میرحسین در مسند ریاست جمهوری ضریب تهدیدات بین المللی علیه ایران را می کاهد.

5 - بارها شنیده ایم و شنیده اید که بزرگترین مشکل کشور ما ، مشکل فرهنگی است و در پای این مشکل را در هر حوزه ای که پا بگذارید ، می بینید.
میرحسین ، در عین حالی که یک سیاستمدار است، یک چهره برجسته فرهنگی و هنری است.
ما سال ها آرزو داشته ایم فردی بر سر کار آید که از زاویه فرهنگ به جامعه بنگرد نه از منظر سیاست صرف و امور امنیتی.

6- میرحسین ، وعده می دهد ، نقد هم می کند ولی دروغ نمی گوید و فحاشی نمی کند. این ، آیا در ایران امروز ارزش اندکی است؟

7 - اقتدارگرایان که می کوشند چهره های اصلاح طلبان را یکی پس از دیگری مخدوش نمایند و از رده خارج شان کنند(مانند عبدالله نوری، مهاجرانی ، کرباسچی و... ) در مقابل میرحسین موسوی که حمایت های صریح امام(ره) و رهبری را در کارنامه اش دارد و هیچ پرونده ای هم در هیچ جا ندارد ، کار سختی در پیش رو دارند.

8 - او ، بی آن که شعار دهد، گفتمان عدالت و آزادی را به هم پیوند می دهد و این در حالی است که در سال های گذشته ، همواره ، یکی از این دو ، قربانی دیگری شده است.

9- او نسل های اول و دوم انقلاب را به نسل سوم ، پیوند می دهد و این ، شاهکار کم ارزشی نیست.

10- او که رئیس جمهور شود ، حتماً معجزه نخواهد شد ، اقتصاد یک شبه متحول نمی شود ، درهای دنیا ، به آنی به رویمان گشوده نخواهد شد و ... اما لااقل خیال مان راحت خواهد شد که در مسیر درست حرکت می کنیم.
دسته ها : چرا مسوی؟!
دوشنبه یازدهم 3 1388
X