دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 169600
تعداد نوشته ها : 330
تعداد نظرات : 258
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع داخلی، صادق محصولی، وزیر کشور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی بااعلام این مطلب گفت : به دلیل این که شورای نگبهان اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را به ما زودتر اعلام کرد ما نیز نیازی نمی بینیم که آغاز تبلیغات رسمی را به عقب بیاندازیم به همین دلیل اسامی نامزدها را اعلام کردیم تا آنها نیز فرصت بیشتری برای تبلیغات رسمی داشته باشند.

وزارت کشور صبح چهارشنبه در اطلاعیه ای محمود احمدی نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میر حسین موسوی را به عنوان نامزدهایی معرفی کرد که صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته است.

محصولی درباره واجدان شرایط رای دادن نیز اظهار داشت: متولدین ۲۳ خرداد ۱۳۷۰ و قبل از آن حائز شرایط رای دادن هستند و می توانند در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید”گاهی مشاهده می شود که در نشست های سخنرانی حامیان نامزدها درگیری پیش می آید، آیا تدابیری در این زمینه اندیشیده شده است؟”، گفت: فضایی که برای سخنرانی حامیان نامزدها در نظر گرفته شده در اختیار خود آنان است و باید فضایی آرام و بدون تشنج باشد.

وی با اشاره به این که مدیریت این نشست ها برعهده خود ستادهاست، گفت: اگر یک نامزدی افکار و نظر خود را بیان می کند، صحیح نیست کسی که مخالف نظر آن نامزد است به ایجاد تشنج در نشست اقدام کند.

وزیر کشور تصریح کرد: مطمئن هستیم که ملت ایران با برگزاری انتخابات باشکوه علی رغم میل دشمنان نظام، راه رسیدن به اهداف عالیه خود را کوتاهتر می کنند.

محصولی با بیان این که در انتخابات پیش رو، استمرار گفتمان انقلاب و ادامه راه شهیدان پیام مردم خواهد بود، گفت: فضای کشور به گونه ای است که شاهد استقامت و پافشاری بر آرمان های ملت بعنوان مهم ترین خواست آنان هستیم.

وی همچنین با تأکید بر این که رقابت انتخاباتی باید موجب ایجاد وفاق و پیوستگی بین صفوف مردم شود اضافه کرد: باید از هر کاری که اتحاد ملی را خدشه دار کند بپرهیزیم.

وزیر کشور ادامه داد: وزارت کشور تمام همت خود را برای همگرایی هر چه بیشتر بین مردم و نخبگان برای تحقق شعار مشارکت حداکثری، رفتار قانونی و اخلاق انتخاباتی صرف خواهد کرد.

وی مردم را دارای بصیرت و فهم بالا خواند که از ابزارهای تبلیغاتی و عملیات روانی پیچیده که توسط دشمنان انقلاب صورت می گیرد، ‌آگاهند.

محصولی افزود: حضور باعزت و افتخار آمیز مردم طی سالهای گذشته نشان دهنده تأثیر نداشتن عملیات روانی بر مردم است. فضای مناسبی در کشور وجود دارد و نامزدها می توانند در فضای آزاد و باز به بیان نظرات خود بپردازند.

محصولی خاطرنشان کرد: ‌مردم به دنبال یافتن حق هستند و در نهایت بر حسب برداشت خود از گفته ها، عملکردها و برنامه های نامزدها رأی خود را به صندوق می ریزند.
وی با بیان این که باید قدر این فضای آزاد و بسیاری مناسب را دانست، به کاندیداهای انتخابات آتی توصیه کرد به دنبال رفتار قانونی و اخلاق مداری در انتخابات آتی باشند چرا که بر اساس تجربه، نحوه مواجهه کاندیداها با مقوله انتخابات و تبلیغات انتخاباتی در شناسایی کاندیدای مورد نظر مردم موثر است.

وی همچنین در ادامه توصیه خود به کاندیداها گفت: باید فرصت پیش آمده را غنیمت شمرده و توقعات مردم را در رفتارهای انتخاباتی مدنظر قرار دهند و از اسراف و تبذیر و رفتارهایی که مخالف شأن ملت ایران است بپرهیزند.

به گفته محصولی، اگر کاندیداها به این شیوه رفتار کنند در پیشگاه مردم پیروزند اگر چه ممکن است از نظر ظاهری نتیجه دیگری رقم بخورد.

وی حضور مردم در انتخابات را نشان دهنده اعتماد آنان به انقلاب، کشور، مسئولان و مجریان برگزاری انتخابات دانست و افزود: درباره پاسداری از آرای مردم پیش بینی های لازم در قانون صورت گرفته و تلاش مجریان انتخابات این است که از تک تک آرای مردم صیانت صورت گیرد.

وی یادآور شد: شورای نگهبان ناظر انتخابات است و همچنین وزارت کشور هیأت های بازرسی از عملکرد مجریان را تشکیل داده تا بر آنان نیز نظارت صورت گیرد.

وزیر کشور همچنین تأکید کرد: هر یک از نامزدها می توانند برای هر یک از شعب اخذ رأی یک نماینده معرفی کنند و ما مجدداً استقبال خود را از این مسأله اعلام می کنیم.

وی با بیان این که انتخابات در فضایی شفاف و روشن صورت می گیرد ادامه داد: مردم مجریان اصلی انتخابات هستند چرا که تشکیل هیأت های اجرایی مطابق قانون از معتمدان مردم صورت می گیرد و مجریان انتخابات نیز که بر سر صندوق ها حاضر می شوند توسط همین هیأت های اجرایی مردمی انتخاب می شوند.

محصولی از برگزاری جلسه های متعددی برای استفاده مساوی نامزدها از صدا و سیما خبر داد و گفت: در این دوره از انتخابات برنامه های بهتر و با کیفیت بیشتر نسبت به دوره های قبل در راستای معرفی برنامه های کاندیداها از صدا و سیما خواهیم داشت.

وی همچنین از قرعه کشی ترتیب پخش برنامه های تبلیغاتی کاندیداهای انتخاباتی طی بعداز ظهر امروز و با حضور نمایندگان کاندیداها خبر داد و خاطرنشان کردکه برای اولین بار در تاریخ انتخابات قرار شده است در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی که صدا و سیما امکان پخش برنامه های مختلف نامزدها را دارد ترتیبی اتخاذ شود تا هر کدام از کاندیداها بتوانند برنامه ای را داشته باشند، به این ترتیب شرایط استفاده مساوی و مناسب برای همه کاندیداها فراهم شده است.

وزیر کشور افزود: همچنین این موقعیت طلایی فعلی کشورمان ناشی از فضای صمیمانه بین مردم و مسئولان است و حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات می تواند استمرار بخش این فضا باشد.

وی با بیان این که فضای کنونی انتخابات به گونه ای است که گفتمان اول انقلاب فضای قالب کشور است ادامه داد: در چنین فضایی نخبگان، مسئولان و همه حیات بانشاط انقلاب اسلامی را دنبال می کنند و این مبارک است.

محصولی در ادامه خدمت رسانی بی منت را دیگر گفتمان غالب کشور ذکر کرد و افزود: این نیز موضوع مبارکی است و ما شاهدیم که تمامی نخبگان و حتی نامزدها به دنبال بازآفرینی این گفتمان ازطریق کلمات ساده زیستی و اتصال به امام و رهبری هستند.
وزیر کشور تاکید کرد که تخریب توسط هواداران نامزدها یا جریان های سیاسی نه تنها اثر مثبتی در راستای منافع آن نامزد یا حزب ندارد بلکه باعث رویگرداندن مردم از آن نامزد یا جریان سیاسی می شود.

وی با مروری به تجربیات گذشته گفت: ما در گذشته شاهد بودیم که هرگاه مردم احساس می کردند که برعلیه نامزدی فضای تخریبی به وجود آمده است عکس العمل منفی نشان می دادند.

وزیر کشور متذکر شد: اگر ما همگی به دنبال حضور گسترده مردم هستیم باید از طرح مباحثی که موجب تخریب نامزدها، هتک حرمت و التهاب در جامعه می شود جلوگیری کنیم.

محصولی انتخابات را در کشورمان یک امر نمایشی ندانست و تاکید کرد تعیین سرنوشت در کشور ما با انتخابات رقم می خورد و مدیریت اجرایی کشور برای ۴ سال در بالاترین سطح توسط انتخابات ریاست جمهوری تعیین می شود.

وی سخنان خود را این گونه ادامه داد: اگر مروری به انتخابات در ۳۰ سال گذشته داشته باشیم خواهیم دید که مردم شریف ایران با حضور گسترده، نظر و اراده خود را بر کشور حاکم کرده اند و بعد از پیروزی انقلاب در تمامی صحنه ها این مردم بوده اند که انقلاب را پیش بردند.

وزیر کشور با یادآوری اولین انتخابات پس از انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار داشت: برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی انتخاباتی با کیفیت و به صورت واقعی انجام شد و این یادگاری است که به جا مانده چرا که قبل از پیروزی انقلاب، انتخابات واقعی و با این کیفیت نداشته ایم.

وی با بیان این که اکنون تمامی ارکان نظام با رای مردم و انتخابات مشخص می شود گفت: نظام ما یک نظام رویشی است اما ایستا و جامد نیست به همین دلیل باید در تمامی مولفه ها از جمله انتخابات رو به جلو حرکت کنیم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه کاندیداها باید مسائل اخلاقی را رعایت کنند گفت: شعارهای کاندیداها به گونه ای نباشد که موجبات شادمانی دشمنان را فراهم کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر نحوه نظارت وزارت کشور بر شعارها و وعده های نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوی گفت: ما به کاندیداها توصیه می کنیم که شعارهای خود را به گونه ای طرح نکنند که موجبات شادمانی دشمنان را فراهم آورند و این،توصیه اخلاقی خادمان ملت به نامزدها و هواداران آنان است.

محصولی ادامه داد: اگر احیانا در این راستا تخلفاتی صورت گیرد،قوه قضائیه و دادستان باید مطابق با وظیفه خود عمل کنند.
خبرنگار شبکه جهانی جام جم درباره تبلیغات نامزدها در خارج از کشور پرسید،وزیر کشور پاسخ داد: تبلیغات در خارج کشور از داخل مرزها جدا نشده است.

وی با بیان اینکه ضوابط تبلیغات در داخل کشور می تواند ملاک عمل برای تبلیغات کاندیداها در دیگر کشور ها باشد، ادامه داد: مسئول اخذ رای در خارج از کشور وزارت امور خارجه تعیین شده است و همکاری خوبی بین ستاد انتخابات کشور و این وزارتخانه وجود دارد.

به گفته او، برنامه های متعددی برای آشنایی ایرانیان مقیم خارج از کشور با افکار و برنامه های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از شبکه های جهانی صداو سیما پخش می شود.

محصولی با اشاره به برگزاری انتخابات طی ۳۰ سال گذشته به طور سالم تاکید کرد: در دوره آینده نیز انتخابات با کمال صحت و سلامت برگزار خواهد شد.

وی همچنین درباره افرادی که به شیوه های مختلف در صحت برگزاری انتخابات تشکیک وارد می کنند اظهار داشت: احتمال می رود این افراد فضا را برای خود مطبوع نمی بینند.

وزیر کشور ادامه داد: ضرورتی نداد همواره بگوییم فضای انتخابات نامطلوب است و نگران سلامت انتخابات هستیم کما اینکه اگر به آرشیو رسانه ها در زمان برگزاری انتخابات گذشته که توسط برخی از این گروه ها برگزار می شد، مراجعه کنیم باز هم به مواردی بر می خوریم که درباره سلامت انتخابات تردید داشته اند.

به گفته او طرح اینگونه مسائل نوعی فضاسازی روانی است و مردم با هوشیاری و فهم بالای خود فریب این موارد را نمی خورند.

محصولی تاکید کرد: مکانیزم های پیش بینی شده در قانون به گونه ای است که هیچ گونه تقلب در آن امکان‌پذیر نیست.
وی توضیح داد که اگر تخلفات کوچکی رخ بدهد فرایند برگزاری انتخابات به گونه ای برنامه ریزی شده که این تخلفات دیده می شود و با آن برخورد مناسب صورت می گیرد.

وی به برخی نامزدهای انتخابات آتی توصیه کرد به جای تردید در انتخابات از ظرفیت های قانونی استفاده کنند که یکی از آنها امکان حضور نمایندگان کاندیداها در تمام شعب اخذ رای است.

وزیر کشور در خصوص اقدامات دشمنان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و راه انداختن شبکه تلویزیونی اسرائیل در این راستا گفت: دست و پا زدن دشمن نشان دهنده اهمیت انتخابات در نظام جمهوری اسلامی است و آنها می دانند که انتخابات در کشور ما سرنوشت‌ساز است.

وی اظهار داشت: اگر اسرائیل و دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی نخواهند در مساله انتخابات کشورمان خط دهی کنند، باید تعجب کنیم.

وزیر کشور با بیان این که تمامی تلاش های انتخابات در ۳۰ سال گذشته حاکمیت اراده مردم و مردم سالاری دینی بوده گفت: حاکمیت اراده مردم باید بر تمامی عملکردها و رفتارهای مجریان انتخابات ناظر و جاری باشد.

وی ادامه داد: در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار سه مرحله از انتخابات به صورت رایانه ای اجرا می شود و این موفقیت بزرگی است که می تواند زمینه گام های بلند کیفی و کمی در انتخابات بعدی باشد.

وزیر کشور ادامه داد: مردم می توانند با شروع تبلیغات از برنامه و ایده های نامزدها اطلاع پیدا کنند و رفتارهای آنها را بسنجند و این بهترین فرصت برای گروه های سیاسی است که با نشان دادن اخلاق اسلامی و صداقت با مردم، نمره خود را در پیشگاه مردم ارتقا دهند.

محصولی تاکید کرد: اگر قرار است حاکمیت قانون و اخلاق در جامعه حاکم باشد مردم بیش از همه از مسئولان و نخبگان جامعه انتظار این امر را دارند.

وی ادامه داد: بنابراین باید سعی کنیم با رفتار قانونی و رقابت اخلاقی، فضای دلنشین، صمیمی، با شکوه و با طراوتی را برای کشور و مردم در انتخابات ایجاد کنیم نه این که با تخریب، هتک حرمت، شائبه ها و مطرح کردن مطالب غیرصحیح در جامعه دلهره به وجود آوریم.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: در این دوره از انتخابات برای نخستین بار مناظره دو به دو (دو نفری) از صدا و سیما پخش خواهد شد که هر کدام از نامزدها در مجموع ۴ ساعت و نیم فرصت دارند که به بیان دیدگاه های خود در مناظره بپردازند.

یاداوری می شود وزارت کشور علیرغم دعوت از رسانه های خارجی ، خبرگزاری مهر را به این نشست دعوت نکرده بود. علیرغم این مسئله “مهر” در جهت ایفای رسالت حرفه ای خود و کمک به انتخاباتی شکوهمند و شفاف اخبار وزارت کشور را منتشر می نماید.

منبع:

http://www.entekhabat.com

دسته ها : تبلیغات
پنج شنبه سی یکم 2 1388

بایدها و نبایدهای ستادهای حامی احمدی‌نژاد اعلام شد

ارسال توسط انتخابات در تاریخ ۲۹ - اردیبهشت - ۱۳۸۸

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، متن بایدها و نبایدهای ستادهای حامی دکتر احمدی‌نژاد بدین شرح است:

باسمه تعالی

بایدها و نبایدهای ما

‌١. اکنون که به حکم عشق و عقل و در راه استمرار دولت اسلامی و تداوم گفتمان عدالت و پیشرفت در جهت حمایت از خادم ملت، جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد، همدل و همراه شده‌ایم، موارد ذیل را به عنوان چارچوب فعالیت‌ها رعایت خواهیم کرد:

‌٢. تأکید و ترغیب به حضور فعال و آگاهانه مردم در انتخابات و تبیین حق و تکلیف آنان در تعیین سرنوشت اجرایی کشور و تلاش در جهت مشارکت پرشکوه و حداکثری مردم

‌٣. گفتمان رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) و رهبری عزیز انقلاب، راهبرد اصلی ستادهای مردم در سطح کشور خواهد بود.

‌۴. منش و رفتار فعالان ستادهای مردمی می‌بایست رنگ و بوی سلوک متواضعانه دکتر احمدی‌نژاد با مردم را داشته باشد. هدف، انجام تکلیف بوده و متانت رفتاری و آرامش قلبی لازمه ادای آن است.

‌۵. رفتار ساده، زیبا و بی‌پیرایه، پیوست همیشگی فعالیت‌های خالصانه و مؤمنانه ستادهای حامیان دکتر احمدی‌نژاد بوده و نشاط بسیجی و روحیه فداکاری با الگوگیری از سیره شهدای عزیز منجر به افزایش توفیق و توان ستادها خواهد شد.

‌۶. به غیر از نقد منصفانه و عادلانه برنامه‌ها و سخنان رقبا، هرگونه اهانت و رفتار غیراسلامی و غیراخلاقی نسبت به دیگر نامزدها، با مشی اسلامی مطابقت ندارد. آرمان متعالی دولت اسلامی با بداخلاقی محقق نمی‌شود.

‌٧. استقامت بی‌نظیر دولت اسلامی در برابر باطل و سختی‌های مسیر، حاصل نیایش‌ها و توسلات مردم بوده و هست. از این اکسیر حیات بخش و نماز اول وقت نباید غفلت شود.

‌٨. ضمن پرهیز از صدور هر نوع ابلاغ و حکم ستادی، از نفوذ عناصر فرصت‌طلب و یا کاسب‌کاران قدرت‌طلب در فعالیتهای ستاد جلوگیری شود.

‌٩. ستادهای دکتر احمدی‌نژاد محل بروز اندیشه‌های ناب دینی و انقلابی و رفتارهای اسلامی است که دولت نهم منادی آنها بوده است: تأکید بر ضرورت استقرار دولت اسلامی و مراحل پنجگانه رسالت انقلاب اسلامی که توسط رهبر حکیم انقلاب اعلام شد، تشریح چرایی تقابل احزاب و باندهای قدرت و ثروت با خواست مردم، مبانی اعتقادی و قرآنی مهرورزی، عدالت گستری، خدمت به بندگان خدا و پیشرفت و تعالی، تأکید بر نماز اول وقت و امثال آن.

‌١٠. با مرور و تبیین هرچه بهتر و بیشتر منطق اصول‌گرایی ولایت‌مدار و تشریح پاسخ “چرا احمدی‌نژاد؟” و رفع برخی شبهات رسانه‌ای، باید به غنی‌ترشدن ادبیات تبلیغ و گسترش مبلغ برای گفتمان عدالت و معنویت در لایه‌های مختلف اجتماعی فکر کرد.

‌١١. استقبال‌های پرشور و کم نظیر مردم عزیز در استانها نباید مایه آسودگی خاطر و کم کاری ما باشد. جدی گرفتن رقابت انتخاباتی برای تحقق آرای قاطع و معنادار دکتر احمدی‌نژاد یک ضرورت است.

‌١٢. ادبیات آرمانی و غیرمنفعلانه و رو به جلو حتی در پاسخگویی به سؤالات و بازگوکردن رویکردها و عملکرد دولت باید مد نظر باشد.

‌١٣. توقع این است که قواعد اصلی جمعی سرلوحه امور قرار گیرد: جدیت و نظم در کار، مسؤولیت‌پذیری، تواصی به حق و تواصی به صبر، پرهیز از افراط و تفریط و …

‌١۴. در تبلیغات، از راهبرد چهره به چهره و حلقه‌های کوچک می‌بایست بهره برد. این روش مؤثرتر، کم هزینه‌تر و البته کارآمدتر است.

‌١۵. در گزارش عملکردها از افراط و تفریط پرهیز شود.

‌١۶. به ظرفیت دانشگاهها و اساتید و تشکلهای ا سلامی پیشتاز دانشجویی برای نهضت سخنرانیها و تبلیغات چهره به چهره و نیز توانمندی جوانان حوزوی و روحانیت مکرم در شهرها و محله‌ها و … به صورتی ویژه توجه شود.

‌١٧. فضای ترویجی و تبلیغی را باید از اعضای خانواده، اقوام، خویشان، همکاران، هم کلاسها، هم مسجدی‌ها و همسایه‌ها آغاز نمود. تبلیغات نباید محدود به فضای ستادها بماند.

‌١٨. توجه ویژه به نسل جوان متعهد و اعتماد و واگذاری مسؤولیتها می‌تواند به شور و نشاط هر چه بیشتر در ستادها بینجامد. ستادها، زمینه لازم برای آزاد شدن پتانسیلهای مردمی و ابتکارات و خلاقیتها را فراهم کنند.

‌١٩. پرهیز از هرگونه برنامه و رفتاری که شائبه مخدوش شدن صداقت، سلامت و مردمی بودن ستادها را ایجاد می‌نماید.

‌٢٠. ستادها، جاذبه را در حد اعلا و دافعه را در حد ضرورت اعمال نمایند و اجازه دهند هر کس با خلوص نیت قصد کمک به این راه و آرمان را دارد، در حد توانش فعالیت نماید.

‌٢١. استفاده از ابزار هنر و رسانه‌های کم‌هزینه به ویژه رسانه‌های دیجیتال می‌تواند موجب فراگیرترشدن محتوای تبلیغی ستادها باشد.

‌٢٢. فعالیتهای ستادها به هیچ وجه نباید موجب آزار و اذیت همسایگان شود.

‌٢٣. از سویی بر همگرایی و همدلی با همه کسانی که گفتمان انقلاب اسلامی و مردم را قبول دارند، تاکید شود ـ و از جانب دیگر ـ گفتمانهای وارداتی، غیرانقلابی و مقابل با فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، مورد نقد قرار گیرند

منبع:

http://www.entekhabat.com

پنج شنبه سی یکم 2 1388

 انتخابات حق ماست


وظیفه شرعی و قانونی همه ماست که در انتخابات شرکت کنیم. در واقع هر کسی که در یک کشور دموکراتیک زندگی می‌کند، حق انتخاب دارد. به نظر من کسی که در انتخابات شرکت نمی‌کند از حق خود گذشته و در این مورد سهل‌انگاری کرده است و آینده خود را نادیده و پوچ گماریده است.

 ما می‌توانیم از طریق انتخابات در اداره کشور سهیم باشیم. به ویژه در این برهه زمانی خاص که دشمنان ایران در پی شکاف و تفرقه انداختن بین مردم است اما تبلیغات واهیشان بزودی بر ملا خواهد شد.  کشور عزیزمان را تحریم کردند ولی آنها در خواب بینند پنبه دانه!!!  حضور مردم در پای صندوق‌های رأی از اهمیت فراوانی برخوردار است. مطمئناً مردم با هوشیاری تمام مثل همیشه با شرکت گسترده در انتخابات، پاسخ کوبنده‌ای به تمام دشمنان نظام می‌دهند.
اینجا جای خوشحالیست که انتخابات ایران الگویست برای آنهایی که میخواهند انتخاب کنند.

دشمنان ما به دنبال مدرکی هستند تا ثابت کنند که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از مقبولیت مردمی برخوردار نیست، بنابراین آن‌ها با نگرانی چشم بر این انتخابات دوخته‌اند، اما حضور میلیونی مردم در انتخابات،خود مدرک محکمی می‌شود برای مقبولیت نظام جمهوری اسلامی در کشور و قطعاً حمایت همه جانبه مردم تمام دسیسه‌های دشمنان را باطل می‌کند.


رئیس جمهور باید فردی مؤمن، متدین، آشنا به درد مردم و همچنین اقتصاددان، حقو‌قدان و جامعه‌شناس باشد. نسبت به تحولات کشور بی‌تفاوت نباشد و از بطن مردم برخاسته باشد، قانون‌های نانوشته‌ای را که باعث رفاه مردم می‌شود، درک کند و از همه مهم‌تر تحت تأثیر رسانه‌های بیگانه قرار نگیرد.

و باز تکرار میلیونی ما ایرانیان در پای صندوق های رای به شما دشمنان ثابت خواهد کرد که ما هرگز رهبر و ملت را با تبلیغات واهیتان تنها نخواهیم گذاشت.

تحریم های شما دشمنان ایران زمین ما را از انقلاب پاکمان دلسرد نخواهد کرد.
 
و پیروز است جمهوری اسلامی ایران***

 

 

چهارشنبه سیم 2 1388

چهارشنبه سیم 2 1388

 

نیاز جوامع به جلوگیری از هرگونه هرج و مرج و بی نظمی، ایجاب می کند که عده ای به نمایندگی از سوی مردم، اداره امور کشور و تعیین چارچوب اداره آن را بر عهده بگیرند. در کشور های مدعی حکومت مردمی، این عده با حضور مردم و از طرف آنان انتخاب می شوند. درنظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل ششم قانون اساسی« امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات، انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر اینها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون تعیین می گردد. »
با توجه به این اصل، در جمهوری اسلامی ایران، اداره حکومت و قانون گذاری در چار چوب اصول قانون اساسی با اداره و نظر ملت تعیین می گردد و برگزاری انتخابات در حقیقت تبلور اراده و خواست مردم می باشد.
انتخابات گزینش بهترین هاست، بر اساس ضوابط مشخص شده در قانون اساسی مردم با حضور خود در صحنه انتخابات، رئیس جمهور انتخاب می کنند و به این ترتیب حق و سهم خود را در اداره کشور به یک فرد که او را از هر جهت مناسب و همسو با خواسته های خود تشخیص دادند، تفویض می نمایند. البته به موجب اصل یکصد و پانزدهم قانون اساسی رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب شود بنابراین قانون اساسی ضمن اینکه اختیار انتخاب رئیس جمهور را به مردم داده است، ضوابط و محدوده انتخاب را نیز مشخص نموده است تا کشور از مسیر اهداف حکومت اسلامی خارج نگردد.
انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با ضوابط مندرج در قانون به عهده مردم است.فلسفه و بنای وجود مجلس شورای اسلامی تحقق عینی آیه « و امرهم شورا بینهم» می باشد که مقرر میدارد « مومنین امور خود را با مشورت یکدیگر حل کنند» در این جا نیز مردم حق خود در مشورت امور با یکدیگر و سهم خود در تصمیم گیری و تعیین خط مشی اداره کشور را به نمایندگان خود تفویض می نماید.
مجلس شورای اسلامی بر پایه قانون اساسی عامل مهم استقلال و رشد و آزادی مردم است که با تصویب قوانین و داشتن اهرم حق تذکر و استیضاح دولت، می تواند جلو هر گونه سوء استفاده و خودکامگی دولتمردان را بگیرند و احتمال ایجاد استبداد را از بین ببرد
.

 

دیدگاه ها و آرمان ها

به طورکلی کلمه انتخابات گزینش اصلح فرد یا افرادی از جامعه از طرف مردم تلقی می شود. برای تحقق این امر باید امکانات و محیط مناسب و مساعد برای مردم، از سوی دستگاه های اجرایی و نظارتی مهیا گردد. سیاست گذاران امر انتخابات باید مردم را از چارچوب و ضوابط حاکم بر انتخابات آگاه سازند و چگونگی انتخاب اصلح را روشن نمایند. رأی دهندگان باید با اطلاع از وضعیت جامعه و کسانی که می توانند جامعه اسلامی ما را به سوی تعالی هدایت نمایند، انتخاب اصلح خود را به انجام برسانند.
مسؤولین امر برگزاری انتخابات باید محیط انتخابات را از آلودگی ها پاک کنند و نگذارند افراد و یا گروه هایی از جامعه با ایجاد جو و فشار سیاسی، انتخابات سالم را تحت الشعاع خود قرار دهند و آن را از مسیر اصلی دور نمایند. چارچوب نحوه برگزاری انتخابات را قانون انتخابات تعیین می کند که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و همه افراد و گروه ها باید آن را محترم بشمارند و در مسیر آن حرکت نمایند. اگر ضوابط از سوی همه اقشار جامعه رعایت شود، ملت با اعتماد کامل به برگزار کنندگان، به طور گسترده در صحنه انتخابات حضور خواهند یافت و با هر سلیقه و فکری که داشته باشند، اصلح را با تحقیق و تشخیص خود انتخاب خواهند نمود.
فرد یا افرادی که به این طریق به عنوان رئیس جمهور، نماینده مجلس شورای اسلامی، نماینده مجلس خبرگان و ... انتخاب می گردند و با اکثریت در نظر گرفته شده در قانون ، این مسئولیت را عهده دار می شوند، موظفند اهداف و آرمان های جامعه اسلامی را برآورده سازند. این افراد قبل از انتخاب شدن باید برنامه مشخصی داشته باشند و به ملت ارایه دهند. اگر چه چارچوب اصلی وظایف رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان و... در قانون اساسی مشخص و تعیین شده است؛ لیکن چگونگی انجام این وظایف و رسیدن به اهداف تعیین شده، موضوع مهمی است که باید در برنامه آنان برای ارایه به ملت وجود داشته باشد. مردم در مقابل رأی خود توقع دارند مسئولین نظام انتخاباتی با تلاش خود مشکلات آنان را حل کنند و در راه شکوفایی کشور در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی از هر گونه فعالیتی دریغ نورزند.
به هر حال در نتیجه آرای مردم، عده ای اکثریت در نظر گرفته شده در قانون را کسب و عهده دار مسئولیت خواهند شد. آنها باید توقع معقول مردم را برآورده سازند و آن مواردی را که در برنامه های خود عنوان نموده اند، در مدت عهده دار بودن مسئولیت پیاده نمایند. حال چنانچه انتخاب شدگان وعده های خود را عملی نسازند و خواسته به حق مردم را جامه عمل نپوشانند، چه حادثه ای رخ خواهد داد؟
آن چه مسلم است نوعی بدبینی به عدم اعتماد بر مردم حاکم خواهد شد و حداقل این است که در دوره بعد آن فرد یا افرادی که نتوانستند نظر ملت را برآورده سازند، انتخاب نخواهند شد کسانی که در پی کسب قدرت شخصی و یا گروهی باشند، دیگر مورد اعتماد مردم نخواهند بود.
در پایان این بحث لازم است دیدگاه ها و آرمان های مردم را در کلام با ارزش حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب بیاوریم:
« مجلس اسلامی باید نگهبان اسلام باشد.»
« امام خمینی(ره) »
« نمایندگان مجلس باید به مسئولیت نمایندگی، به چشم امتحان الهی نگاه کنند و مطمئن باشند که سعادت و فلاح آنان و جامعه اسلامی در برآمدن از عهده این امتحان بزرگ است.»
« مقام معظم رهبری »

چشم اندازی از منطقه و جهان
در جمهوری اسلامی ایران، انتخابات بر مبنای قانون انتخابات که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده است، برگزار می گردد. تلاش و سعی مسئولین برگزاری انتخابات این است که قانون مصوبه را به نحو احسن اجرا نموده و برنامه های اجرایی خود را در مسیر آن تدوین نماید. در قانون انتخابات هر یک از انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و... شرایط فرد یا افرادی که می توانند برای قبول این مسئولیت داوطلب شوند، دقیقاً مشخص شده است. به موجب قانون انتخابات، شورای نگهبان ناظر بر اجرای قانون انتخابات از سوی مجریان بوده و در کلیه مراحل انتخابات حضور مستقیم دارد و درصورتی که در هر مرحله از برگزاری انتخابات، خلاف قانون مشاهده کند، می تواند نسبت به آن برخورد« قانونی» بنماید.
در برخی از کشورها بالاخص کشورهای سرمایه داری مدعی حکومت مردمی نیز قوانین مشابهی در این جهت وجود دارد لیکن در اجرای قوانین، سرمایه دارها و گروه های ذی نفوذ تصمیم نهایی را در انتخابات خواهند گرفت. آنها هستند که با فریب افکار عمومی خواسته خود را بر جامعه تحمیل می نمایند و در حقیقت اقلیت، اکثریت را در اختیار خود می گیرند.
در این گونه کشورها انحرافات اخلاقی و ... مانع از داوطلب شدن و در نهایت انتخاب فرد یا افراد نیست. هر شخص با هر وضعیت نا به هنجاری از طریق احزاب و یا به صورت منفرد می تواند داوطلب ریاست جمهوری، مجالس قانونگذاری و سایر اموری که با انتخاب از سوی مردم به حساب می آید، داوطلب شود. تبلیغات انتخاباتی در کشورهای یادشده با تشکیل مجالس بی بند و باری و غیر اخلاقی شکل می گیرد. وعده های داوطلبان انتخاباتی نیز بعضاً خیالی، پوچ و بی اساس است.
در این گونه جوامع اکثریت منتخبین که به عنوان رئیس جمهور و نماینده مردم، مسئولیت را به عهده می گیرند در پی کسب قدرت برای خود و گروه خود هستند و مردم نقشی در حرکت های آنان ندارند. البته نمی توانیم ادعا کنیم که همه کشورها چنین وضعیتی دارند.
در برخی از کشورها شرکت در انتخابات اجباری است و بدون دلیل و بهانه نمی توان در آن شرکت نکرد. کسانی که در انتخابات شرکت نکنند، باید مبالغی را به عنوان جریمه پرداخت کنند و یا از حقوق اجتماعی محروم می شوند. مثل آرژانتین، یونان، لیختن اشتاین.
به هر حال انتخاب شوندگان در کشورهای به اصطلاح پیشرفته سرمایه داری با حمایت صاحبان قدرتمند و صرف هزینه های هنگفت به صحنه می آیند و بنابر این کسانی که برای تصدی مسئولیت این چنین انتخاب می شوند، وامدار و خادم سرمایه داران و یا افراد ذی نفوذ خواهند بود و مردم در نزد آنان اهمیت واقعی خود را نخواهند داشت.
در کشورهای عربی انتخابات به معنای واقعی خود وجود ندارد. در برخی از این کشورها حکومت موروثی و نمایندگان مجالس از طرف هیأت حاکمه مشخص می شوند. در بعضی دیگر مجالس در اختیار هیأت حاکمه است و چنانچه در جهت آنان نباشد، آنها را منحل می کنند. در برخی دیگر که حکومت جمهوری دارد، انتخاب داوطلب با نظر حزب مقتدر و حاکم بر جامعه است.
البته با تمام معایب و اشکالاتی که به برخی از روش های انتخابات در غرب و ... وجود دارد، محاسنی نیز در آنها دیده می شود که می توانیم با حذف معایب از محاسن قوانین آنها بهره گیریم.

منبع:
http://tebyan.net

سه شنبه بیست و نهم 2 1388
X